Merkez Bankası, 2019 kârından Hazine’ye pay verilmesi için yetki aldı

Merkez Bankası’nın 2019 kârının yüzde 90’ı gerekli karşılıklar ayrıldıktan sonra dağıtılacak.20-01-2020 13:06

Merkez Bankası’nın (MB) 2019 kârının yüzde 90’ının gerekli karşılıklar ayrıldıktan sonra dağıtılması bugün yapılan olağanüstü genel kurulda onaylandı.

MB geçen yıl ana hissedarı Hazine’ye kurumlar vergisi dahil yaklaşık 50 milyar lira transfer etmişti. Banka ayrıca geçen yıl bütçe açığını desteklemek adına kar transferini de nisandan ocak ayına çekmişti.

MB’nin geçen yıl attığı alışılagelmemiş bir adım da yaklaşık 40 milyar lira tutarında yıllar içinde birikmiş ihtiyat akçesini Hazine’ye aktarması olmuştu. Hazine artan bütçe açığını geçen yıl bu ve benzeri tek seferlik ödemelerle azaltmıştı.

İHTİYAÇ AKÇESİNİN KÂRA KATILARAK DAĞITILMASI ONAYLANDI

Bugün yapılan olağanüstü genel kurulda 2019 yılı dönem kârından avans dağıtımı yapılmasına ve son yıl karından ayrılan hariç birikmiş ihtiyat akçesinin kâra katılarak dağıtılmasına karar verilmesi hususlarının genel kurulun onayı alındı.

İlgili onaylar alınırken önergeyle avans dağıtım oranının yüzde 90 olarak belirlenmesi de karara bağlandı.

MB Başkanı Murat Uysal ne kadar aktarım yapılacağına yönelik bir soruya, “MB Banka Meclisi gün içinde dağıtım tutarına ilişkin açıklama yapacak” diye yanıt verdi.

50-55 MİLYAR LİRA AKTARILACAK

Bankacıların MB bilançosundan yaptığı hesaplamaya göre MB’nin 2019 için kurumlar vergisi, ihtiyat akçesi dahil olmak üzere Hazine’ye bu yıl da 50-55 milyar lira ile geçen yıla paralel aktarım yapması öngörülüyor. Bugün ise ilgili tutarın önemli bir kısmının transferi için yetki alınmış oldu.

MB’nin 2019 bilançosu henüz açıklanmadı. İlgili kâr transferi tutarları bankanın günlük açıkladığı bilançodan yaklaşık olarak hesaplanabiliyor.