Merkel'den Erdoğan'a sığınmacılarla ilgili yanıt

Merkel, Erdoğan’ın sığınmacılarla için daha fazla yardım beklemesini anladığını ancak Erdoğan’ın da memnuniyetsizliğini ifade etmek için sığınmacıları kullanmaması gerektiğini belirtti.02-03-2020 22:02

Almanya Başbakanı Merkel, "Erdoğan mülteciler konusundaki memnuniyetsizliğini onları kullanarak göstermemeli" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sığınmacılarla  ilgili, "Sınırlarımızı açtığımız saatten beri Avrupa’ya yönelenlerin sayısı şu anda yüz binler oldu, daha da olacak" sözlerine yanıt verdi. Merkel, "Erdoğan mülteciler konusundaki memnuniyetsizliğini onları kullanarak göstermemeli" ifadelerini kullandı.

Merkel, Erdoğan’ın sığınmacılarla için daha fazla yardım beklemesini anladığını ancak Erdoğan’ın da memnuniyetsizliğini ifade etmek için sığınmacıları kullanmaması gerektiğini belirtti.

Merkel, “Türkiye’nin İdlib’de karşı karşıya kaldığı durumu anlıyorum. Ama Avrupa Birliği ile diyalog için mültecilerin kullanılması kabul edilemez. Bence bu yolda ilerleyemeyiz. Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşması üzerinde görüşüşebiliriz, Almanya, Türkiye'yi destekleyecektir” şeklinde konuştu.