Merkel: Türkiye'de insan hakları istediğim seviyede değil

Almanya Başbakanı Merkel, Erdoğan ile görüşmesi öncesi Türkiye’deki insan haklarına ilişkin bir açıklama yaptı. Merkel’in Erdoğan ile yapacağı görüşmede, gündeminde Türkiye’de tutuklu Alman vatandaşları da bulunuyor.28-09-2018 08:27

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinden önce yaptığı açıklamada, ekonomik olarak Türkiye ile çalışmak istediklerini ama yapılacak görüşmede insan hakları konusunu da gündeme getireceğini söyledi.

"(Türkiye'de) İnsan hakları görmek istediğim gibi değil" diyen Angela Merkel, Türkiye'deki cezaevlerinde bulunan Alman vatandaşlarının durumunun görüşmede masada olacağını kaydetti.

Dün yapılan basın toplantısında konuşan Merkel, iki ülkenin ekonomik olarak birlikte çalışmak zorunda olduğunu belirterek, "Burada kesin olarak bazı anlaşmalar yapacağız" dedi.

MERKEL: TÜRKİYE’YE DİREKT PARASAL YARDIM YOK

Merkel, Türkiye'ye direkt parasal yardım yapılmayacağını da açıkladı.

Almaya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ise görüşme ile ilgili RND gazetesine yaptığı açıklamada, "Bu ziyaret normalleşenin gerçekleştiğinin işareti değil. Ama başlangıcı olabilir" dedi.

ERDOĞAN’IN ALMANYA PROGRAMI

3 günlük bir resmi ziyaret için Almanya'da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma ve Cumartesi günü toplam üç kez Merkel ile bir araya gelecek.

Erdoğan ziyaret öncesi Alman Frankfurter Allgemeine yazdığı makalede, Gülen hareketinin, Alman hükümeti tarafından "terörist örgütler" listesine alınmasını istemişti.

TÜRKİYE’DE TUTUKLU ALMAN VATANDAŞLARI

15 Temmuz darbe girişimi sonrası hakkında soruşturma olan çok sayıda Alman vatandaşı Türkiye'de cezaevinde bulunuyor. Darbe girişimi ile ilişkili oldukları iddiası ile Türkiye tarafından iadesi istenen isimler de Almanya ile arasındaki gerginlik sebeplerinden biri.

‘HOŞ GELMEDİN EROĞAN’

Erdoğan başkent Berlin'deki temasları sonrası Köln'de Diyanet İşleri Türk-İslam Birliği'ne (DİTİB) bağlı Köln Merkez Camii'nin resmi açılışını yapacak.

Reuters haber ajansına göre, Alman diplomatik unsurları, Türk heyeti ile temasa geçerek cami açılışında siyasi kampanya yürütülmemesini istedi.

Bu iki kentte gerçekleşecek protestolara (Berlin-Köln) on binlerce kişinin katılması bekleniyor. Berlin'de Cuma günü yapılacak protestonun sloganının "Hoş gelmedin Erdoğan" olacağı belirtiliyor.