Merkel: Türkiye zor bir müttefik ama NATO içinde tutulmalı

Merkel, Türkiye'yi 'zor bir müttefik' olarak nitelendirirken, koşulsuz şartsız NATO'da kalması gerektiğini söyledi. 27-11-2019 15:46

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Federal Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin 'zor bir müttefik' olduğunu ancak jeostratejik nedenlerden ötürü koşulsuz şartsız NATO içinde tutulması gerektiğini söyledi.

''Avrupa kendini halihazırda tek başına savunamaz" diyen Merkel, ''NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir'' açıklamasını yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a da atıfta bulundu.

Merkel, Almanya'nın NATO'nun bütünlük içinde kalması için çaba göstermesi ve ittifak içinde daha fazla sorumluluk alması gerektiğini söyledi.

Almanya'nın savunma harcamalarını daha da artıracağını belirten Merkel, ülkenin NATO'ya olan katkısının gelecek yıl gayrısafi yurt içi hasılasının yüzde 1.42'si olacağını ve bu oranın 2024 yılına kadar da yüzde 1.5'e çıkartılacağını söyledi. Merkel 2030'lu yılların başında ise bu oranın yüzde 2 olacağını ifade etti. (DW Türkçe)