Merkel: Taliban ile görüşmeler devam etmeli

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Afganistan'daki tahliye operasyonlarına ilişkin parlamentoda açıklamalarda bulundu.25-08-2021 18:04

Almanya Başbakanı Merkel, "Afganistan’da son 20 yılın kazanımlarını korumak için Taliban ile diyalog devam etmeli. Bu, uluslararası toplumun Taliban ile konuşması gereken bir konu” dedi. Merkel, Afganistan’daki Taliban gerçeğinin kabul edilmesinin zor olduğunu ancak bu gerçekle çalışmak zorunda olduklarını ifade etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya'nın Afganistan'daki tahliye operasyonlarına ilişkin parlamentoda açıklamalarda bulundu.

"Afganistan’da son 20 yılın kazanımlarını korumak için Taliban ile diyalog devam etmeli. Bu, uluslararası toplumun Taliban ile konuşması gereken bir konu" değerlendirmesinde bulunan Merkel, Afganistan'ın yeniden terörü besleyen bir yer haline gelme riski bulunduğunu söyledi.

‘TALİBAN İLE ÇALIŞMAK ZORUNDAYIZ’

Merkel ayrıca, Afganistan’daki Taliban gerçeğinin kabul edilmesinin zor olduğunu ancak bu gerçekle başa çıkmak zorunda olduklarını ifade etti.

‘MÜLTECİ MESELESİNİ ERDOĞAN İLE GÖRÜŞÜYORUZ’

"Afganistan'da ihtiyacı olan insanları ve komşu ülkelerdeki mültecileri desteklememiz gerekli" diyen Merkel, bu konuyu Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü belirtti.