Merapi Yanardağı’nda bir günde 52 patlama

Endonezya'daki ''turuncu alarm'' seviyesindeki Merapi Yanardağı'nda bir günde 52 ayrı patlama yaşandı.28-01-2021 10:56

Endonezya'nın Cava Adası'ndaki Merapi Yanardağı'nda 24 saatte 52 ayrı patlama meydana geldi. Dağdan püsküren lavlar 3 kilometre kadar aşağı indi.

Jeolojik Afet Teknoloji ve Araştırma Merkezi'nden yapılan açıklamada, yanardağda meydana gelen patlamalarda püsküren lav, kül ve duman kütlesinin dağın güneybatı yönündeki yamacından 3 bin metre aşağı indiği belirtildi. Açıklamada, yanardağda son 24 saate 52 patlamanın gözlemlendiği belirtildi.

TURUNCU ALARM SEVİYESİNDE

Patlamaların ardından etkili olan kül yağmurlarının bölgedeki bazı köyleri olumsuz etkilediği kaydedildi. Yetkililer, Sleman bölgesinde yaklaşık 200 kişinin güvenli alanlara tahliye edildiği bilgisini paylaşarak, kül yağmurlarına karşı bölge halkına maske ve koruyucu gözlük takmaları uyarısı yaptı.

Bu arada, 5 Kasım 2020’den bu yana "turuncu" alarm seviyesindeki yanardağın çevresinde 5 kilometreye kadar faaliyette bulunulmaması uyarısı yapılıyor. Endonezya'da yanardağ alarm sistemi, "yeşil", "sarı", "turuncu" ve en üst seviyede "kırmızı" olmak üzere 4 aşamadan oluşuyor.

Cava Adası'nda bulunan 2 bin 968 metre yüksekliğe sahip Merapi Yanardağı'nın 2010'da lav püskürtmesi sonucu 347 kişi hayatını kaybetmişti.