Menemen'de AKP'nin ilk icraatı: Erdoğan'ın fotoğrafını belediyeye getirdiler, top atışı yaptılar

İzmir'in Menemen İlçesi'nde CHP ve İYİ Parti'nin tüm itirazlarına rağmen tekrar ettirilen kuranın ardından Belediye Başkanvekilliği koltuğuna oturan AKP'li Aydın Pehlivan'ın ilk icraatı AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın fotoğrafını makama getirmek oldu. Öte yandan Başkanvekilliği iptal edilen CHP'li Deniz Karakurt ise dün akşam ilçede 5 pare top atıldığını söyledi.14-01-2021 14:45

Menemen'de aylar süren belirsizliğin ardından dün tekrar ettirilen kurayı kazanıp Belediye Başkanvekili seçilen AKP'li Aydın Pehlivan'ın ilk icraatı AKP'li cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyükçe bir fotoğrafını makama getirmek oldu.

Kamuoyuna yansıyan görüntüler CHP cephesinde tepki çekti. İlk kurada başkanvekili seçilen ancak mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı ile görevi devretmek durumunda kalan CHP'li Deniz Karakurt AKP'lilere sert çıktı. AKP'nin kurayı kazandığının açıklanmasının ardından dün akşam saatlerinde Menemen'de 5 pare top atışı yapıldığını aktaran Karakurt, "Adeleti, valiyi baskı altında tutmuşsunuz. Hileyle bir yeri ele geçirmişsiniz. Hileli bir seçim kazanmışsınız. Bir de top atıyorsunuz. Bu neyin sevinci. Bizi, kendimizin bile çağırmadığı davulcularla yürüdük diye eleştirmişlerdi. Kendileri hiç sıkılmadan top atıyor" dedi.

ANKA'da yer alan habere göre Karakurt, seçim sonuçlarına ilişkin açılan davanın henüz sonuçlanmadığını vurgulayarak, "Şu an yapılan işlem hukuksuzdur. Ortada kazanılmış seçim yok. 55 bin oy aldığımız Menemen'de bu yapılan harketler bizi çok incitti" diye konuştu.