Memura mevzuatta olmayan ceza verildi, mahkeme iptal etti

Kamu kurumları memurlara mevzuatta olmayan cezalar vermeye başlarken, cezaya karşı dava açan memura verilen “yazılı olarak uyarma” cezası, mahkeme tarafından mevzuatta yer almadığına dikkat çekerek iptal edildi.25-08-2019 11:24

Kamu kurumları memurlara mevzuatta olmayan cezalar vermeye başladı fakat yargı, memura verilen “yazılı olarak uyarma” cezasını, mevzuatta yer almadığına dikkat çekerek iptal etti. 

Şırnak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’nde veri hazırlama ve kontrol işletmeni olarak görev yapan Türk Büro-Sen üyesi memura “yazılı olarak uyarma” cezası verildi. Bu memur Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı tarafından verilen cezanın iptali istemiyle dava açtı. 

'HUKUKEN OLANAK YOK'

Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre, davayı görüşen Mardin 2. İdare Mahkemesi, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası’nın 125. maddesine dikkat çekerek, yazılı olarak uyarılmaya dair bir düzenlemeye yer verilmediğini hatırlattı. Mahkeme ayrıca, her ne kadar disiplin cezası niteliği taşımasa da “yazılı olarak uyarmanın” memurun sicil dosyasında yer alacağına ve idarenin takdir yetkisini kullanacağı işlemlerde de dikkate alınacağının “kuvvetle muhtemel” olduğuna vurgu yaptı.

Bu tür bir disiplin cezası verilmesine hukuken olanak bulunmadığına işaret eden mahkeme, “Davacının ‘yazı ile uyarılmasına’ ilişkin tesis edilen dava konusu işlemde hukuka ve mevzuata uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır” dedi. Mahkeme bu gerekçelerle memura verilen cezayı iptal etti.