Melih Gökçek'in Ankapark'ı için ABD'ye 650 bin liralık 'inceleme gezisi' düzenlenmiş

Ankara Büyükşehir Belediyesi eski başkanı Melih Gökçek döneminde yaptırılan Ankapark için ABD'ye düzenlenen 'inceleme gezisine' 650 bin TL harcandığı ortaya çıktı.02-06-2020 08:30

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) AKP’li eski başkanı Melih Gökçek döneminde yaptırılan Ankapark için yapılan harcamaların bir yenisi daha ortaya çıktı. İnşa sürecinde Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilen ve 750 milyon dolara mâl olduğu belirtilen Ankapark için ABD’de yapılan inceleme çalışmaları kapsamında belediye kasasından 650 bin TL harcandı.

“Turist rekoru kıracağı” iddia edilen Ankapark, beklenilen ilgiliyi göremeyince kapatıldı. Başkentin göbeğinde koca bir demir yığını haline dönüşen tesisin girişlerine kilit vurulurken personelin büyük bölümü işten ayrıldı. Çürümeye terk edilen oyuncakların bakımını yapmakla görevli personel de ödeme alamadıkları gerekçesiyle iş bıraktı.

Ankapark’ın inşa süreci başlamadan iki yıl önce, 2011 yılında ABB’ye devredilen AOÇ Hayvanat Bahçesi de 2013 yılına kadar bakımsız kalmasının ardından sessiz sedasız kapatıldı. Ankapark’ın çalışmaları başlayınca birçok hayvan, yakın illere gönderildi. Gökçek yönetimindeki ABB’nin, AOÇ Hayvanat Bahçesi ile Tema Parkı Projesi’ne (Ankapark) ilişkin ABD’de incelemelerde bulunması için özel bir firmayla anlaştığı öğrenildi.

ABD'DE İNCELEME İÇİN 649 BİN TL HARCANDI

Birgün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre 2013 yılında sözleşmesi imzalanan anlaşma kapsamında el sıkışılan şirkete 649 bin TL ödendi. Sözleşme kapsamında şirketin, ABD’nin Orlando eyaletinde bulunan tema parklarda inceleme ve araştırma yapacağı ifade edildi. Kamu İhale Kanunu’nun belediye şirketlerine istisna kapsamında hizmet alımı imkanı sağlayan, “3-g” maddesine dayanılarak yapılan ihalenin yaklaşık maliyetinin ise 670 bin TL olduğu bildirildi.

‘VATANDAŞA SORACAĞIZ’

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mansur Yavaş, mayıs ayında yaptığı açıklamada, işletmeci firma yükümlülüklerini yerine getirmezse ihtarname yollayacaklarını ve belediyenin parka el koyacağını söyledi. Ankapark’a çok pahalı binalar ve konferans salonları yapıldığını anlatan Yavaş, “Vatandaşlarımızla birlikte burayı nasıl değerlendireceğiz diye bakacağız, bazı projelerimiz var ama tabii ki vatandaşlarımıza sorarak karar vereceğiz” dedi. Parkın yeniden çalıştırılması için sıfırdan bakım gerekeceğini bunun da ekstra maliyete yol açacağını ifade eden Yavaş, “Değerlendirmeye çalışacağız. Binaların, aletlerin yıpranması hep bize, halkımıza maliyet” diye konuştu.