Melih Gökçek döneminde yandaşlara tahsis edilen taşınmazlar ortaya çıktı

Melih Gökçek'in Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde 36 taşınmazı, kendisine yakın kişi ve kurumlara düşük kira ücretleriyle tahsis ettiği ortaya çıktı.09-10-2021 10:42

Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı olarak 23 yıl görev yapan ve AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın istemiyle 2017'de istifa eden Melih Gökçek'in yandaş vakıf ve derneklere sağladığı ayrıcalıklar ortaya çıktı. 

Melih Gökçek, işlek otopark ve büfelerin de aralarında olduğu 36 taşınmazı düşük kira ücretleriyle dernek ve vakıfların kullanımına sundu. Bu taşınmazlardan 14'ü eski AKP Milletvekili Hüsamettin Korkutata'nın ailesine verildi. 

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre SOS Vakfı ile Korkutata ailesi kira sözleşmesi bitmediği için bazı taşınmazları kullanmayı sürdürüyor.

KORKUTATA AİLESİNE VERİLEN TAŞINMAZLAR

Gökçek döneminde ABB kaynaklarından en fazla faydalananların başında Korkutata ailesi geldi. Aileye, Metro Ankaray istasyonlarında bulunan toplam 60 adet meşrubat büfesinin kiraya verildiği öğrenildi. Ailenin işlettiği büfeler, 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerinden ardından ABB iştiraki EGO’ya devredildi. Korkutata Ailesi’nin belediyeden ucuza kiraladığı diğer taşınmazlar ise şöyle sıralandı:

- Göksu Otoparkı (Bin 546 araç kapasiteli)

- Sinema, mini car pisti, go cart pisti

- Raylı tırtıl, akülü araç pisti, açık havuz

ANKARA EVİ, NEVİN GÖKÇEK'İN KURUCUSU OLDUĞU VAKFA KİRALANDI

Melih Gökçek’in eşi Nevin Gökçek’in kurucusu olduğu SOS Vakfı da belediyeden ucuz taşınmaz kiralayan vakıflar arasında yer aldı. Ankara Çamlıdere’de bulunan Ankara Evi, aylık yalnızca 569 TL kira karşılığında vakfa verildi. Mavi Göl Otoparkı, 50’nci Yıl Otoparkı ve Yenişehir Çok Katlı Otoparkı da vakfa kiralandı. 31 Mart 2019’daki yerel seçimlerin ardından ABB yönetimi, otoparkların tahliyesini ve belediyeye iadesini sağladı.

DANIŞTAY KARARINA RAĞMEN SPOR KULÜPLERİNE KIYAK

Danıştay’ın, 'Belediyeler spor kulüpleri ile protokol imzalamaksızın taşınmaz alışverişinde bulunamaz' kararına karşın çok sayıda belediye taşınmazı, Gökçek döneminde Osmanlıspor ve Keçiörengücü’ne tahsis edildi.

Osmanlıspor ve Keçiörengücü’nün herhangi bir ücret ödemeden kullandığı bazı belediye taşınmazları şöyle:

OSMANLISPOR

- Sincan Spor Merkezi Kompleksi (29 yıllığına bedelsiz)

- Yelken Branş Binası (10 yıllığına bedelsiz)

- Sincan Asaş Stadı 5 Katlı Otel (25 yıllığına bedelsiz)

KEÇİÖRENGÜCÜ

- Gençlik Parkı Otoparkı

- AŞTİ Otoparkı (Kira 24 bin TL)

- Nikah Salonu (Kira 12 bin TL)