Meksika'da yerel seçimler öncesinde 88 politikacı suikast sonucu öldürüldü

Ülkede en son öldürülen politikacının 34 yaşındaki aday Alma Barragan olduğu ve son suikast girişiminin ise bugün düzenlendiği belirtildi.27-05-2021 09:55

Meksika'da 6 Haziran'daki yerel seçimlere 12 gün kalırken, yılın başından bu yana 88 politikacı, suikast sonucu yaşamını yitirdi.

Etellekt Consultores isimli kuruluştan edinilen bilgiye göre, ülkedeki yerel seçimler öncesi bugüne kadar 200 suikast girişimi oldu ve 88 politikacı, bu suikastlarda hayatını kaybetti.

Öldürülen politikacılardan 34'ünün yerel seçimlerde aday olduklarını aktaran kuruluş, 34 kişiden 29'unun belediye başkanlığına, 5'inin ise eyalet meclis üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Öldürülen 34 adayın ayrıca mevcut belediye yönetimlerine muhalif partilerden olduğuna dikkat çeken kuruluş, 7 adayın ise kadın olduğunu bildirdi.

SON SALDIRI BUGÜN DÜZENLENDİ

Ülkede en son öldürülen politikacının 34 yaşındaki aday Alma Barragan olduğu ifade edilirken, Barragan'ın dün öğleden sonra seçim kampanyası yürütmek için halkın arasında dolaştığı sırada bir grup silahlı saldırgan tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Meksika'daki son suikast girişimi ise sabah saatlerinde Acapulco Belediye Başkan Adayı Jose Alberto Alonso Gutierrez'e düzenlenirken, Gutierrez saldırıdan sağ kurtuldu.