Meksika'da ilk kez Delta varyantı görüldü

Morelos'ta 65 yaşındaki erkek bir hastada Delta varyantı tespit edilirken, 6 kişinin daha delta varyantı şüphesiyle gözlem altında tutulduğu açıklandı.15-07-2021 08:58

Meksika'da bir kişide yeni tip koronavirüsün (Covid-19) Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı tespit edildi. Tespit edilen bu vaka, ülkedeki ilk Delta varyantı olarak kayıtlara geçti.

Yetkililer, Meksika'nın güneyindeki Morelos eyaletinde bulunan bir hastanede, 65 yaşındaki erkek bir hastada Delta varyantının görüldüğünü açıkladı. Hastanın evde karantina altına alındığını dile getiren yetkililer, ayrıca testleri pozitif çıkan 6 kişinin daha delta varyantı şüphesiyle gözlem altında tutulduğunu kaydetti.

Morelos Sağlık Hizmetleri Halk Sağlığı (SSM) Müdür Yardımcısı Cecilia Guzmon Rodriguez, Delta varyantının bulaşma riskinin 2 kat daha hızlı olduğunu belirterek, vatandaşlardan dikkatli olmalarını istedi.

İLK KEZ HİNDİSTAN'DA GÖRÜLMÜŞTÜ

İlk olarak Hindistan'da görülen ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ¨endişe verici¨ olarak tanımlanan Delta varyantının, yüksek bulaşıcılığı nedeniyle yakın zamanda dünya genelinde baskın tip haline gelmesinden endişe ediliyor.

Ülkede salgının başından bu yana 2 milyon 604 bin 711 vaka kaydedildi, virüse yakalanan 235 bin 277 kişi yaşamını yitirdi.