Meksika'da bir gazeteci daha katledildi: Yıl başından bu yana 5. cinayet!

Meksika’da 2021 yılının 5’inci gazeteci cinayeti yaşandı. Gazeteci Jacinto Romero Flores’in uyuşturucu kartelleri ve rüşvet alan yetkililer tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.20-08-2021 15:28

Meksika’da uyuşturucu kartelleri ve rüşvet alan yetkililerin işlediği tahmin edilen gazeteci cinayetlerine yenisi eklendi. Ülkenin Veracruz eyaletindeki bir kasabada, Oriestereo Radyo İstasyonu'nda çalışan gazeteci Jacinto Romero Flores öldürüldü.

60 yaşındaki gazeteci katiller tarafından durdurulduğunda arabasıyla yoldaydı. Katiller gazeteciye birkaç el ateş ettikten sonra kaçtı. Flores olay yerinde hayatını kaybetti.

Meksika gazeteleri olay yerine gelen polis ekiplerinin katilleri bulmak için çalışma başlattığını yazdı.

Çalıştığı radyo kuruluşun Flores’in ölümünden derin üzüntü duyduklarını belirtilerek, “Ülkede şiddetin nedeni veya sonucu medya değil ama gazetecilik yaptığımız için sonuçlarına katlanıyoruz” açıklaması yaptı.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), Flores’in ölümünü kınayarak, yetkilileri cinayete ilişkin hızlı, şeffaf ve kapsamlı bir soruşturma başlatmaya çağırdı.

Bu arada, bir grup gazetecinin Flores’in öldürülmesini protesto etmek amacıyla bir araya gelerek yürüyüş düzenledi. Flores’in, 2021'in başından bu yana Meksika'da öldürülen beşinci gazeteci olduğu tahmin ediliyor.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, göreve geldiği Aralık 2018'de, ülkedeki gazetecileri koruma sözü vermişti ancak hükümet verdiği sözü tutamadığı yönünde ciddi eleştiriler alıyor.

Gazeteci ve aktivistleri hedef alan cinayetlerin birçoğunun uyuşturucu kartelleri veya rüşvet alan yetkililer tarafından işlendiğine inanılırken cinayet vakalarının çok azı çözülebildi.

MEKSİKA'DA ÖLDÜRÜLEN GAZETECİLER

Article 19'un paylaştığı rakamlara göre Meksika'da Jacinto Romero Flores hariç, 2000'den bugüne 139 gazeteci cinayeti işlendi. 139 gazetecinin 11'i kadındı.

Gazetecilerin 47'si eski Cumhurbaşkanı Enrique Peña Nieto (2012-2018) döneminde öldürüldü. Şimdi Andrés Manuel López Obrador yönetimininde olan Meksika'da iki yılı aşkın bir sürede de 18 gazeteci öldürüldü. Sadece Veracruz'da 2011'den 26. gazeteci öldürüldü.

Meksika, RSF Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'nde 180 ülke arasında 143. sırada yer alıyor.(HA)