Meksika'dan Yatağan'a dayanışma mesajı

Meksika’da bulunan Meksika Enerji İşçileri Sendikası Yatağan’da özelleştirmelere karşı mücadele eden işçilere destek mesajı yolladı.05-09-2014 19:56

Meksika'da faaliyet gösteren Meksika Enerji İşçileri Sendikası, Yatağan işçileri ile dayanışma mesajı yayımladı. Sendikanın Dış İlişkiler Sekreteri José Humberto Montes de Oca Luna’nın yolladığı mesajda, özelleştirmelerin halka karşı işlenen bir suç olduğuna ve uluslar arası tekellerin yararına yapıldığına dikkat çekildi. 16599 işçi adına açıklama yapan sendika, “işçilerin mücadelesinin sınır tanımadığına” dikkat çekti.

Açıklamanın tam hali şöyle:

“Meksika Yeni İşçi Merkezi, Yatağan Termik Santrali’nin özelleştirilmesine direnen Türk işçilerin mücadelesini destekliyor. Sizinleyiz!

Enerjinin özelleştirilmesi, halklarımızın egemenliğine suikasttır, işçilerin haklarına darbedir ve hane tüketicileri için enerji fiyatlarının kaçınılmaz artışına neden olur. Bu özelleştirmeler, her zaman büyük uluslararası şirketler ve halkın varlıklarına yönelik hırsızlıktan pay kapan neoliberal aracıların çıkarınadır.

Değerli mücadele arkadaşlarımız! Meksika Enerji Sendikası’nda ve Meksika Yeni İşçi Merkezi’nde örgütlü olan 16599 işçinin mücadele ruhu taşıyan selamını size iletmek istiyoruz.

İşçinin mücadelesi sınır tanımaz!

Yaşasın proletaryanın enternasyonalizmi!

İleri, Yatağan’daki yoldaşlarımız!

Zafere kadar!”