Mehmet Ali Alabora hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı

Oyuncu Mehmet Ali Alabora hakkında Gezi Direnişi gerekçe gösterilerek tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarıldı.05-12-2018 08:32

Oyuncu Mehmet Ali Alabora hakkında Gezi Direnişi gerekçe gösterilerek 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasına engellemeye teşebbüs etme' suçlamasıyla tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 8. Sulh Ceza Hâkimliği'nin verdiği kararda, Gezi eylemlerinin iç organizasyonun halen aynı soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Osman Kavala tarafından yapıldığı, yurtdışı bağlantısının ise Soros bağlantılı kuruluşlar olduğu iddiası yer aldı.

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre; mahkemenin verdiği "tutuklamaya yönelik yakalama" kararında ise şu iddialar yer aldı:

"Elde edilen bulgu ve tüm dosya Gezi eylemleri olarak bilinen olayların Osman Kavala önderliğinde Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş tarafından gerçekleştirilen organizasyon neticesinde planlı ve sistemli olarak gerçekleştirildiği açıktır. Nihai amaç ülkedeki şiddet eylemlerini marjinal gruplara ve terör örgütlerine kanalize ederek ülke geneline yayıp kaos ve kargaşa yaratarak mevcut hükümeti işlevsiz hale getirmek olduğu anlaşılmıştır"