Medipol'e, TCDD'den sonra AOÇ arazisinden 555 bin metrekare arazi

Devlet arazileri, kamu binaları yandaş şirketlere peşkeş çekilmeye devam ediyor. TCDD misafirhanesinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Ankara Medipol Üniversitesi'ne verilmesinin ardından, AOÇ imar planı kapsamındaki Maliye hazinesi arazisinden de 555 bin metrekare Medipol’e özel üniversite alanı verildi.28-07-2019 16:57

İleri Haber

AKP kendisine yakın şirketlere devlet olanaklarını sunmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kurucusu olduğu Ankara Medipol Üniversitesi'ne Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) misafirhanesinin verilmesinden sonra Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) imar planı kapsamındaki Maliye hazinesi arazisinden de 555 bin metrekare alanı verildi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden yapılan açıklamaya göre TCDD arazilerinin Medipol’e verilmesinin ardından, Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) kapsamındaki hazine arazisinden 555 bin metrekarelik alan da Medipol’un kurucu vakfı TEBA Vakfı’na verildi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şunları dile getirdi:

‘’Tam bir talan dönemi yaşıyoruz, Cumhuriyete açılan kapı Ankara Gar yerleşkesini parçalayarak Medipol Hastanesi’ne veriyorlar, aynı şekilde ağaçlandırılacak alan olarak belirlenen Bilkent Şehir Hastanesi’ne 3 km mesafede olan AOÇ arazisinden 555 bin metrekareyi de TEBA Vakfına yani Medipol’e yani Sağlık Bakanı’na veriyorlar. Türkiye bugüne kadar böylesini görmedi. Cumhuriyetin Ankara’ya açılan kapısı Ankara gar yerleşkesi ile birlikte Cumhuriyetin biricik ve emsalsiz değeri AOÇ’den de Medipol’e çekilen peşkeş, artık tuzun koktuğunun göstergesidir’’ dedi.

'AOÇ'Yİ TALAN EDEN ZİHNİYET CUMHURİYETİ TALAN EDER, ARTIK YETER'

Etimesgut Erler Mahallesinde bulunan AOÇ arazisi TEBA Vakfına/Medipole verilerek Sağlık bilimleri ile birlikte ticaret ,lojman, konut, üniversite, hastane ile birlikte sağlık rantı hedefliyorlar’’diyen Candan, şöyle devam etti:

“Bu alanda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Lojistik Birimi var, önce bu alana stadyum yapacağız dediler sonra stadyumdan vazgeçtiler sonra burasını kentsel dönüşüm alanı ilan ettiler, 2 emsalle konuta açtılar, biz bunlara dava açtık. Büyükşehir Belediyesi ile de hasılat paylaşımı arazi satışı üzerinden anlaşma yaptılar. Sonra nedenini bilmediğimiz şekilde kentsel dönüşüm kararından vazgeçtiler. Birinci derece tarihi ve doğal SİT alanı iken, SİT derecesini değiştirdiler, sürdürebilir kontrollü kullanım alanı haline getirdiler. 2018 yılının sonunda buraya plan değişikliği yaparak özel üniversite alanı haline getirdiler. Bu alanı da TEBA Vakfına yani Medipole devrettiler. Atatürk Orman Çiftliği bu ülkenin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün,kendi öz varlığı ile kurulup halkına emanet ettiği Cumhuriyetin kurucu değerlerinin mekansal ifadesi özgürleşme alanıdır. AOÇ’yi talan eden zihniyet Cumhuriyeti talan eder. Artık yeter!”

'SÜREKLİ TALAN SÜREKLİ KAZAN'

AOÇ planı kapsamındaki alanının Özel Üniversite alanı olmasına ilişkin plan değişikliği davlarının devam ettiğini İfade eden Candan şöyle devam etti: “Medipol en değerli alanlarımızı alarak sağlık sektöründe başka bir ekonomi politik sürecin adı haline geliyor. Önce Şehir hastaneleri için kent merkezlerindeki hastaneler kapatılıyor. Sonrada hem kent merkezinde, hem AOÇ arazisinde üniversite ve sağlık alanı olarak Medipol’e alan açılıyor. “Sürekli talan sürekli kazan” anlayışıyla hareket eden iktidar önce şehir hastanelerine alanlarımızı peşkeş çekiyor ve Bilkent'te 1.5 milyon metrekarelik hastane ile yeni bir rant alanı açıyor. Bu hastane için kent merkezindeki devlet hastanelerini kapatıyor. Ulaşımı zor, kalitesi düşük olacağını ve tercih edilmeyeceğini öngörüyor ve buna da çözümü kent merkezinde ve
şehir hastanesi çeperlerinde özel üniversite ve hastaneler açarak, şehir hastanesine gitmeyen ya da gidemeyenleri de buralara çekerek, yeniden bir kazanç haline getiriyor.”