Meclis'te koronavirüs vakaları artıyor: Pandemi timi oluşturulacak

Meclis'te artan koronavirüs vakaları sebebiyle "pandemi timi" oluşturulacak ve artan vakalar nedeniyle çalışmalara 30 Haziran’a kadar ara verilecek.25-06-2020 10:12

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın ekibinde ve Meclis Basın Bürosu’nun çay ocağında çalışan bir kişide yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edilmesinin ardından dün de çok sayıda kişinin koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Bunun üzerine TBMM'de koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında "pandemi timi" oluşturulacağı ve artan vakalar nedeniyle çalışmalara 30 Haziran’a kadar ara verildiği öğrenildi.

TBMM Başkanlığınca, Covid-19 salgınından kaynaklanan risk ve tehditlerin Meclis bünyesinde en aza indirilmesi ve bu konuda gerekli tedbirlerin alınması için Koronavirüs Kriz Yönetim Komisyonu oluşturuldu. Bu kapsamda komisyon tarafından bir dizi önlemlerin uygulanması kararlaştırıldı.

PERSONEL YEMEĞİNİ GÖREV MAHALLİNDE YİYECEK

Odatv'nin haberine göre, 100. Yıl Bahçe Lokantası ve Üyeler Lokantası dışında tüm lokantalar kapatılacak ve bütün personele kumanyaları, Destek Hizmetleri Başkanlığınca görev yerlerinde dağıtılacak.

Personel, yemeklerini yalnızca görev mahallinde yiyecek ve TBMM Kampüsü içinde açık alanlarda yemek yenmeyecek. Kış bahçelerinde ve 100. Yıl Bahçe Lokantası'nda bulunanlar dışında TBMM Yerleşkesi ve eklentilerinde bulunan bütün çay ocakları kapatılacak.

Personel, zorunlu haller dışında görev mahallini terk etmeyecek. Sosyal mesafe, maske ve el hijyeni başta olmak üzere, temizliğe hassasiyetle riayet edilecek.

İleri Hatırlatıyor

'PANDEMİ TİMİ' OLUŞTURULACAK

Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Başkanlığı, Destek Hizmetleri Başkanlığı ve TBMM Koruma Daire Başkanlığınca "pandemi timleri" oluşturulacak. Bu timler, söz konusu kararların uygulanması başta olmak üzere salgınla mücadelede uygulanan önlemlerin denetiminden sorumlu olacak, TBMM yerleşkesi ve eklentilerinde ortaya çıkacak ihlaller için tutanak düzenleyebilecek.

Pandemi timlerinin tutanaklarına istinaden gerekli idari yaptırımlar uygulanacak.