Meclis'te AKP’lilerden Reza Zarrab saldırısı

AKP’liler Meclis’te Reza Zarrab davasıyla ilgili eleştirilerde bulunan CHP’lilerin üzerine yürüdü.30-11-2017 06:58

Foto: Hürriyet

CHP milletvekilleri, Yüksek Seçim Kurulu Teşkilat Teklifi’nin görüşüldüğü Genel Kurul’da Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e Sarraf davasıyla ilgili eleştiriler ve sorular yönelttiler. Dosyanın Türkiye’de siyasi olarak kapatıldığını belirten CHP’liler, Gül’e “Daha önce verilen takipsizlik kararının kaldırılıp dava açılmasını sağlayacak mısınız?” diye sordular.

Bunun üzerine “Bizim hükümetimizden fazla CHP bu davayı takip ediyor. Her gün orada arkadaşınız var” diyen Gül, ses tonunu yükselterek şunları söyledi:

AKLAMAKTAN UTANMADILAR, BİR DE PİŞKİNCE SAVUNDULAR

“10 bin kilometre ötedeki bir kumpas davayı hangi hararet, hangi aşk, hangi motivasyon sizi oraya kadar götürüyor, Pensilvanya’nın yanına, bunu hayretle izliyorum. Yanı başımızda, Sincan’da, TBMM’yi bombalayan, 250 vatandaşımızı şehit eden, 2 bin vatandaşımızı gazi yapan, cumhuriyete, demokrasiye kasteden katillerin davası devam ederken hiçbir şekilde o davayı takip etmiyorsunuz.”

Gül’ün CHP’ye Atatürk üzerinden yüklenerek lafı çevirmeye çalışması ise dikkatlerden kaçmadı: “Türkiye adına, CHP adına çok utanç verici bir durumdur. Bunu, Atatürk’ün partisinin bir FETÖ’nün partisi olma yönündeki bu çabalarını gerçekten üzüntüyle izliyoruz.”

AKP’LİLER CHP’Lİ VEKİLLERİN ÜZERİNE YÜRÜDÜ

Kürsü önünde toplanan CHP’liler ile AKP'liler arasında itişmeler yaşandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş da karşı karşıya geldi. Oturumu yöneten Başkanvekili Yaşar Tüzün’ün birleşimi kapatmasına karşın gerginlik sürdü.

Arbede sırasında CHP’li Özel’in üzerine yürüyen AKP Ordu Milletvekili Oktay Çanak’ı arkadaşları engellemeye çalıştı. Özel’e doğru yumruğunu kaldıran Çanak’ın kolunu partili arkadaşları tuttu.

‘SÖZLE YENİN BİZİ’

Özel, “Gelin dövün beni, bu kadar adamsınız. Sözle yenin bizi, kaba kuvvetle olmaz” derken, Muş da “Sen demokrasiyi hazmedeceksin! Grup başkanvekili, grup başkanvekili gibi davranacak” diye bağırdı. CHP’liler, sinirlenen Özel’i salondan dışarı çıkarmaya çalışırken, Özel de “Grup başkanvekiliniz saldırıyor” diye bağırdı.