Meclis'in kayıp 'darbe' raporu bulundu

Kaybolduğu iddia edilen darbe raporu bulundu. Darbe komisyonunda görev yapan İYİ Partili Aytun Çıray, "İnsanın aklına, ‘Kaçak damat raporu beraberinde mi götürdü' sorusu geliyor" dedi.26-09-2019 08:48

TBMM Başkanlığı tarafından 'yok' denilerek kaybolduğu dün gündeme yansıyan 15 Temmuz darbesi raporu 'bulundu'. Darbe komisyonunda görev yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, 'Devlette belge kaybolmaz' diyerek 639 sayfalık raporu ortaya çıkardı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kurulan Meclis Darbe Araştırma Komisyonu 4 Ekim 2016'da çalışmalarına başladı. CHP'li üyelerin ‘süre uzatma' taleplerine rağmen, komisyonun çalışmaları 4 Ocak 2017 günü sonlandırıldı. Rapor, Komisyon Başkanı Reşat Petek tarafından 12 Temmuz 2017'de dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sunuldu. Ancak rapor Meclis'te okunmadı ve tartışmaya açılmadı.

'DEVLETTE BELGE KAYBOLMAZ'

CHP ve İYİ Parti'nin raporun TBMM gündemine alınması konusundaki ısrarlı talepleri üzerine TBMM Başkanvekili Sadi Bilgiç, “Yetkinleştirilerek başkanlığımıza sunulan bir rapor bulunmamaktadır” açıklamasını yaptı. Böylece, raporun kayıp olduğu ortaya çıktı. 

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'nda CHP üyesi olarak görev yapan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Dr. Aytun Çıray, “Devlette belge kaybolmaz” dedi ve ‘kayıp' denilen 639 sayfalık raporu ortaya çıkardı.

Sözcü'den Saygı Öztürk'ün haberine göre Çıray, şunları anlattı:

'BU RAPORDAN KORKANLARIN İŞİ OLABİLİR'

"Komisyonun CHP'li üyeleri olarak, komisyon çalışmalarının daha da genişletilip cevap bekleyen birçok olayın aydınlatılması için bir ay daha süre istedik. Ancak AKP'li üyelerin oylarıyla talebimiz reddedildi. Ardından Komisyon Başkanı raporu TBMM Başkanı'na sundu. Daha sonra AKP'li üyeler, CHP'yi suçlayıcı ek bir raporu sunup ana rapora eklenmesini talep etti. Biz durumu öğrenince, hem CHP aleyhine olan ek rapora cevap olabilecek hem de FETÖ'nün siyasi ayağı konusunda işaretler veren bir ek rapor sunduk. Bu kadar kapsamlı bilgilerin TBMM Başkanlığı'nda olmadığını söyleyebilmek, ancak bu rapordan ürkenlerin işi olabilir."

'RAPORU KAÇAK DAMAT MI GÖTÜRDÜ'

O dönemin TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın damadının 'FETÖ'den arandığını belirten Çıray, "İnsanın aklına, ‘Kaçak damat raporu beraberinde mi götürdü' sorusu geliyor" dedi. 

'RAPOR BİR AN ÖNCE BASILMALI'

Çıray raporla ilgili şu çağrıyı yaptı:

"Raporun, TBMM'de bulunmadığını iddia etmek gerçekle bağdaşmaz. Çünkü aynı rapor devletin ilgili birimlerine de zamanında gönderilmiştir. Hatta dönemin komisyon üyeleri olarak bizlerde de aynı rapor bulunmaktadır. Rapor bir an önce basılmalı ve Meclis'te tartışmaya açılmalı."