Meclis'in Dışişleri Komisyonu'nda Suriye harekatını konuşmak yasak!

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda Türkiye'nin Suriye’ye yönelik başlattığı harekat, muhalefet vekillerinin tüm taleplerine rağmen gündeme alınmadı.12-10-2019 09:22

TBMM Dışişleri Komisyonu’nda çok sayıda ülkeyle yapılacak anlaşmalar masaya yatırılırken, Türkiye'nin Suriye’ye yönelik başlattığı ve birçok sivilin ölümüne sebep olan harekat tüm taleplere rağmen gündeme alınmadı.

Dışişleri Komisyonu Başkanı ve eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı Volkan Bozkır, toplantının başlangıcında operasyona yönelik kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra Moğolistan, Uganda, Özbekistan, İran, Sırbistan, Kamerun ve Moldova ile yapılacak anlaşmaların görüşüleceğini söyledi. Bozkır’ın açıkladığı bu gündeme itiraz eden muhalefet milletvekilleri ise Suriye’ye yönelik askeri operasyonun konuşulmasını istedi. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Dışişleri Bakan Yardımcısı’nın komisyon toplantısında olduğuna dikkat çekti. HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları da gündem dışı söz alarak Suriye’de yaşanan operasyonlara değindi.

KOMİSYON BAŞKANI GAZETECİLERİ DIŞARI ÇIKARDI

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre, Komisyon Başkanı Volkan Bozkır bu konuşmaların ardından gazetecileri komisyon toplantısından çıkardı. Konunun basına kapalı konuşulması gerektiğini ifade eden Bozkır, gazetecilerin dışarıya çıkarılmasına rağmen Dışişleri Komisyonu toplantısında askeri operasyonun konuşulmayacağını söyledi. Bozkır, “Tabii ki bu toplantıda çok önemli gelişmeleri değerlendirmeyi ben de şahsen arzu ederim. Ancak, henüz daha harekatın başladığı gün, bir hazırlık yapmadan böyle bir konuyu gündeme getirmeyi ben şahsen doğru bulmuyorum” dedi.

Suriye'ye yönelik harekatın konuşulması taleplerini reddeden Bozkır, daha sonra uluslararası anlaşmaları oylamaya sundu.