Meclis Başkanı Şentop polislere vekillerin aracının aranması talimatı vermiş

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, polislere milletvekillerinin aracının aranmadan Meclis'e alınmaması talimatı verdiği ortaya çıktı.21-03-2021 17:24

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un polislere milletvekillerinin aracının aranmadan Meclis'e alınmaması talimatı verdiğini duyurdu.

Murat Emir, sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerde polis, "Çekiyorum, Ankara Milletvekiyilim, Murat Emir benim adım. Niye beni içeri almıyorsunuz memur bey" sözlerine polis memuru "Bugünün öneminden dolayı" yanıtını verdi. Murat Emir de polis memuruna "Ne önemi var bugünün?" diye sordu. Polis memuru da Emir'in sorusana "Birazdan amirimizin gelsin, size anlatır" yanıtını verdi.

Emir de sözlerine "Benim arabamı aramak istediniz. Siz ne hakla beni aramaya kalkıyorsunuz? Bir milletvekilinin aracını nasıl arayabilirsiniz? Meclis Başkanı (Mustafa Şentop) Anayasa'nın üstünde mi?" diyerek tepki gösterdi. Polis memuru da yanıt olarak "Talimatlar bu şekilde" dedi.

Murat Emir, Meclis'in girişinde yaşanan skandal olayı sosyal medya hesabından yaptığı şu açıklama ile duyurdu:

"Meclis başkanı polise milletvekillerinin aracı aranmadan Meclis’e alınmaması talimatını vermiş.

Anayasayı ve dokunulmazlığım olduğunu bildiğine göre milli iradeye karşı darbe girişiminde sanırım. Bilsin ki 15 Temmuz’da bu Meclis’e girdim. Hukuksuzluğa pabuç bırakmayız."

MURAT EMİR: MECLİS BAŞKANI ANAYASAYA UYMALI

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Meclis'in girişinde yaptığı yeni açıklama ise, "Şu anda Meclis yerleşkesinin önündeyim, Ayrancı kapıdayım. Buradaki polisler 'Bir milletvekili dahi olsa aracını aramadan içeri alamayacaklarını Meclis Başkanı'nın böyle bir emir verdiğini' söylediler. Oysa milletvekili bir mahkeme kararı olmaksızın, dokunulmazlığı var iken aranamaz, sorgulanamaz, tutulamaz. Hele hele çalıştığı yer olan Meclis'e girerken böyler bir muamele asla yapılamaz, kimse keyfi davranamaz! Kimse Anayasa'dan almadığı yetkiyi kullanamaz. Meclis Başkanı'nın ilk önce Anayasa'ya uyması beklenir" dedi.