MEB'in ders kitabında skandal ifadeler: Silah ile cihat devletin görevidir

AKP'nin dindar nesil hayali, MEB'in ders kitaplarında da yer buldu. Açık öğretim ortaokulu için hazırlanan ders kitaplarında 'cihat', ibadet sayılırken, ''Silah ile cihat devletin görevidir'' ifadesinin kullanıldığı ortaya çıktı.15-10-2019 10:12

AKP'nin dindar nesil hedefi kapsamında bilimsel eğitimden her geçen gün uzaklaşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), cihat kavramını ders kitaplarına sokarak skandal tanımlamalar da bulundu. MEB'in açık öğretim ortaokulu için hazırlanan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5” kitabında kitabında “Bedir, Uhud ve Hendek gazveleri, Çanakkale, Kurtuluş savaşları ve 15 Temmuz FETÖ kalkışması” cihada örnek verildi. MEB, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirdiği 'Zeytin Dalı Operasyonu' kapsamındaki faaliyetlere ilişkin görseli de “Afrin’de Türk Askeri” başlığı ile cihat konusunun içine yerleştirdi.

'CİHAT' İBADET SAYILDI

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, müfredatta cihat kavramını ibadet sayan MEB, yeni kitaplarında cihat tanımı yaparken dini içerik, anayasa ve kanunları hiçe saydı. MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından açık öğretim ortaokulu için hazırlanan “Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 5” kitabında “cihat” için skandal tanımlar ve örnekler yer aldı. Bakanlık, “Allah yolunda mücahede: Cihat” başlıklı konuda, İslam’ın ilk yıllarında yer alan savaşların yanı sıra Afrin operasyonu da cihat sayıldı. Cihat için savaşın yeni yöntemlerine hazırlıklı olunması isnendi. Konunun başlığında Türk Dil Kurumu’na göre “Kutsal ülküler uğruna savaşma” anlamına gelen Arapça kökenli “mücahede” kelimesinin seçilmesi de dikkat çekti. Kitapta, “Cihat, Müslümanların Allah yolunda canıyla, malıyla, aklıyla, bilgisiyle yerine getirmesi gereken en önemli ibadetlerden biridir. Bunun için bazen mal, bazen dil ve gerektiğinde ise canını ortaya koyarak Allah yolunda mücadele ederler. Bedir, Uhud ve Hendek Gazveleri, Çanakkale, Kurtuluş Savaşları ve 15 Temmuz FETÖ Kalkışması bunun örnekleridir” denildi.

'15 TEMMUZ KALKIŞMASI' CİHADA ÖRNEK VERİLDİ!

Kitapta darbe girişimiyle mücadele yerine “kalkışma”nın kendisinin cihada örnek verilmesi de dikkat çekti.

Kitaptaki bir diğer skandal, konuya ilişkin seçilen görselde yer aldı. Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Operasyonu kapsamındaki Afrin’de, tank üstünde Türk askeri, bayrak ve çocukların olduğu fotoğrafa “Afrin’de Türk askerleri” başlığı ile cihat konusu kapsamında yer verildi.

'SİLAH İLE CİHAT, DEVLETİN GÖREVİDİR'

Kitabın aynı konusunda kısa açıklamaların yer aldığı “Bilgi kutusu” bölümünde de “Silah ile yapılan cihat, devletin yapması gereken bir mücadele yöntemidir, çünkü silah kullanma yetkisi sadece kamu otoritesine ve denetimine aittir. Ordunun dışında kontrolsüz grupların silahla hareket etmeleri, toplumda terör ve kaosa sebep olur. İnsanların can ve mal güvenliğini ortadan kaldırarak suçsuz ve masum insanları mağdur eder” ifadelerine yer verildi.