MEB'den 'lüks araçlı' materyalizm tanımı

Milli Eğitim Bakanlığı materyalizm tanımını değiştirdi.22-08-2019 16:42

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) materyalizm tanımını değiştirdi.

Materyalizm, 11. sınıflara dağıtılan din kültürü ve ahlak bilgisi kitabı ile felsefe kitaplarında farklı şekilde tanımlandı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabında materyalizm pahalı ev ve lüks araba tutkusu ile ilişkilendirildi.

Elektronik ortamda hazırlanarak Elektronik Bilişim Ağı (EBA) üzerinden çocukların kullanımına açılan kitapta, “Materyalizm, başta Tanrı inancı olmak üzere yaratılış, melek, vahiy, peygamberlik, kutsal kitaplar ve ahiret gibi dini inançları kabul etmez. Materyalizm maddi alemin ötesinde herhangi bir varlık alanı tanımayan dünya görüşüdür” denildi.

BirGün’ün haberine göre materyalizmin tanımında sürekli ateist düşünceye vurgu yapılan kitapta, M.Ö. 800’lerde gelişmeye başlayan düşünce akımına ilişkin şu ifadeler kullanıldı: “Materyalizm günümüzde siyasi, sosyal, ekonomik, vb birçok alanda etkisini gösterir. Pahalı ev, lüks araba, yüksek makam, hayattaki başarının göstergeleri olmaktadır.” MEB, materyalizm tanımı, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından basılan İslam Ansiklopedisi’ne dayandırdı. Ancak ansiklopedide, kitaptaki ifadelerinin hiçbirinin yer almadığı belirlendi.