MEB'den 'liseye geçiş sınavı değişecek' iddiası

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, liseye geçiş sisteminde yaşanan sorunları sonlandırmak için bir komisyon oluşturdu.18-07-2018 09:21

TEOG’un kaldırılmasının ardından getirilen Liseye Geçiş Sınavı (LGS) büyük hayal kırıklığı yarattı. Velilerin büyük tepkiyi gösterdiği liselere giriş sisteminin, yeni atanan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un öncelikli konuları arasında yer alacağı iddia edildi. Selçuk, sistemdeki sorunun giderilmesi için komisyon kurdu.

Sözcü’de yer alan habere göre Selçuk, liseye geçiş sisteminde yaşanan sorunları sonlandırmak ve yerleştirmeler sonucu öğrencilerin açıkta kalmasını önlemek üzere bir komisyon oluşturdu. Selçuk'un gelecek sistemde de köklü değişiklikler için daha sonra kapsamlı bir çalışma başlatılacağı öğrenildi.

Eğitimde liyakat, kariyer ve adalet anlayışı içinde çalışacağını iddia eden Selçuk, liseye giriş sisteminde yaşanan sıkıntıların faturasının kendisine kesilmemesi gerektiğini ifade etti. Selçuk, sorunların giderilmesi ve açıkta öğrenci bırakılmaması için çalışacağını söyledi.

‘ÖĞRETMEN ATAMALARINDA MÜLAKAT KALDIRILMALI'

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Genel Sekreter Musa Akkaş ve yönetim kurulu üyelerini kabul eden Selçuk’a eğitimin gündemindeki öncelikli konular ve sorunlar hakkında rapor sunuldu.
Raporda yer alan önerilerden bazıları şöyle:

"Yönetici atamalarındaki liyakatsizliğe son verilmeli, atamalarda mülakat kaldırılmalı.

Tüm öğretmenler kadrolu olarak atanmalı.

Öğretmenlere performans değerlendirme ve rotasyon sisteminden vazgeçilmeli.

Kariyer basamakları ile ilgili yeni yasal düzenleme yapılmalı, zorunlu hizmet bölgelerindeki öğretmenlere tazminat ödenmeli.

Okullarımıza ne idiğü belirsiz grup, cemiyet, vakıf ya da dernekler alınmamalı.

Öğretmenlere 3600 ek gösterge verilmeli, hazırlık ödeneği tüm çalışanlara ödenmeli.

Sendikal ayrımcılığın önüne geçilmeli.”