MEB köy okullarını kapatmaya hazırlanıyor

MEB’in öğrenci sınırını yükseltmesi ile köy okullarının kapanmasının önünü açacak.04-10-2020 09:17

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul açılması ya da kapanması için gereken öğrenci sayısında yaptığı değişiklikle  ilkokulların açık kalabilmesi için aranan öğrenci sayısı yükseltilirken, ortaokul ve imam hatip ortaokullarının açılması için aranan öğrenci sayısı düşürüldü. 

Resmi Gazete’de yayımlanan  “Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”,  ile birlikte, İlkokulların açık kalması için “ulaşım şartlarının elverişsiz olması veya öğrenci velilerinin tamamının taşımalı eğitimi istememeleri ile 1-4. sınıflarda öğrenci sayısının toplamda en az 8 olması ve valilikçe gerekli görülmesi” şartı 10 öğrenciye çekildi. 

Artı Gerçek’te yer alan habere göre, ortaokul ve imam hatip ortaokulu açılabilmesi aranan 5. sınıfta en az 20 ya da toplam 40 öğrenci şartı ise 5. sınıfta en az 15 ya da toplam 30 olacak.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin ise  Son 17 yılda 20 bine yakın köy okulu kapatıldığına dikkat çekerek, “Bu düzenleme imam hatipleşmenin önünü açacak bir uygulama. 

Köy okulları, Cumhuriyetin kuruluşundan bugüne köyde yaşayan herkes için aydınlanmanın temsili olan kurumlar. Bu nedenle köy okullarının kapatılması ideolojik bir tercih” ifadelerini kullandı.