MEB koronavirüs sebebiyle tüm sosyal etkinlikleri iptal etti

Milli Eğitim Bakanlığınca okullara gönderilen yazıyla yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle okullardaki tüm sosyal etkinliklerin iptal edildiği duyuruldu.12-03-2020 12:44

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle okullardaki tüm sosyal etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) iptal edildi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yükselmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'de bir kişide koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı. Bakan Koca'nın açıklamasının ardından koronavirüs salgınına karşı ülkede önlemler alınmaya başlandı. Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında okullardaki tüm sosyal etkinlikler, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından iptal edildi.

YENİ MÜRACAATLARA İZİN VERİLMEYECEK

MEB, okullarda yapılması planlanan toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinliklerin iptaline ilişkin yazıyı illere gönderdi. Ayrıca, sosyal etkinlikler için yapılan yeni müracaatlara da izin verilmeyecek.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran imzasıyla illere gönderilen yazıda, koronavirüs vaka sayısının komşu ülkeler de dahil olmak üzere, dünyanın birçok ülkesinde arttığı ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da yeni virüsün hızla yayıldığı yönünde bilgiler verildiği vurgulanan yazıda, bu kapsamda Türkiye'de ilgili makamlarca gerekli koruma ve kontrol tedbirlerinin alındığı hatırlatıldı.

'SOSYAL ETKİNLİKLER TEDBİREN İPTAL EDİLMİŞTİR'

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okul ve kurumlarda da alınması gereken önlemlerin sıralandığı yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir."

Bakanlığın yazısında, il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine yapılacak sosyal etkinlik müracaatlarına izin verilmeyeceği ve konuyla ilgili tedbirlerin valiliklerce alınacağı kaydedildi.