MEB bile kendini beğenmedi: Başarısızız

Eğitim Bakanlığı kendi hazırladığı faaliyet raporunda da kendini eksik ve başarısız buldu.06-03-2018 07:37

Okulları Nurcu tarikatlara açan, adı istismar skandalına karışmış Ensar Vakfı ile protokol imzalayan, Atatürk'ü ve Evrim Teroisi'ni müfredettan çıkararak gün geçtikçe laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), kendi belirlediği kriterlerle bile kendisini başarılı bulamadı.

Kendi hazırladığı ‘2017 Faaliyet Raporu’ndan tam not alamayan MEB, hedeflerinin 3’te birini tutturamadı, 25 başlıkta ise kendisine ‘makul’ notu verdi. 22 başlıkta hedeflerinin yarısını bile tutturamayınca da faaliyetlerine ‘iyileştirilmeli’ notunu uygun gördü.

TUTTURULAMAYAN ORANLAR, GERÇEKLEŞTİRİLEMEYEN HEDEFLER

Bakanlığın uzağında kaldığı hedefler kapsamında yurtdışındaki Gülen cemaati okulları yerine MEB’e bağlı okullarda öğrenimlerine devam etmesini istediği öğrenci sayısının artırılması da bulunuyor. MEB’in ilkokulda ve lisede 20 gün ve üzeri ‘devamsız öğrenci’ oranında, meslek liselerinde ve diğer liselerin 11. sınıflarındaki ‘sınıfta kalma’ oranlarında, okullarda derslerinde çok başarılı olarak ‘onur veya iftihar belgesine layık öğrenci’ oranlarında da hedeflerini yakalayamadı. Bakanlığın başarılı görülmediği alanlardan imam hatip ortaokullarında öğrenci başına okunan kitap sayısı, okullarda açılan dijital kitap içerikleri ile zenginleştirilmiş z-kütüphane sayısındaki eksiklikler de yer aldı.

MEB’in yıllardır yüzde 50 oranında hedef belirlediği ancak bir türlü tutturamadığı, kütüphanesi olan okul oranının yüzde 38’de kalmasını ‘makul’ olarak değerlendirmesi de dikkat çekti. Bakanlık, ‘köle’ koşullarında çalıştırılan ücretli öğretmenlerin sayısının fazlalığı oranında da hedefi tutturamadığını açıkladı. Bakanlığın okul, öğrenci veya öğretmenlerin aldığı patent veya faydalı model başvurusundaki hedefi sadece ‘iki’yken, bunu da yakalayamadığı, başvuruların “bir”de kaldığı görüldü.

DİSİPLİN BAŞLIĞI: MEB KENDİNE ‘İYİLEŞTİRİLMELİ’ NOTU VERDİ

Bakanlık, ortaokulda, imam hatip ortaokullarında, liselerde, meslek liselerinde ve imam hatip liselerinde disiplin cezası ve yaptırım uygulanan öğrenci oranını düşürmek için başlattığı faaliyetlerden olumlu sonuç alamayınca, başarısızlığının karşılığı olarak kendisine “iyileştirilmeli” notu verdi. Mesleki ve teknik liselerde diğer liselere kıyasla 3 kat fazla olan ve her 10 öğrenciden birinin cezalarla karşılaştığı istatistikler de dikkat çekti.

Başbakan Binali Yıldırım önümüzdeki yıl tekli eğitime geçme hedeflerini açıklasa da raporda ikili eğitim yapan ilköğretim oranı yüzde 17, ikili eğitim yapan lise oranı da yüzde 8.6 olarak açıklandı. Bakanlık lisede yüzde 2 olarak belirlediği hedefin 4 kat uzağında kaldı. Ayrıca Anadolu imam hatip liselerinde öğrenci başına okunan kitap sayısı, uluslararası projelere katılan öğretmen ve öğrenci sayıları da ‘iyileştirilmesi gereken’, alanlardan sayıldı.

BAŞARISIZLIĞA İHALE BAHANESİ

MEB, FATİH Projesi kapsamında da hiçbir hedefine ulaşamadı. Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre MEB başarısızlığının gerekçesini ise “İhale çalışmaları devam etmektedir. Bu nedenle etkileşimli tahta kurulumu ve tablet dağıtımında ilerleme kaydedilememiştir. Yine yeni ihale yapılmadığı için okullara çekilen uç sayıları göstergelerde yer aldığı şekilde gerçekleşmiştir” ifadeleriyle savundu.