Maske takmanın zorunlu olduğu il sayısı 44’e çıktı

Bitlis'te Covid-19 nedeniyle, il genelinde maske takma zorunluluğu getirildi. Böylece maske zorunluğu getirilen il sayısı 43'e çıktı.16-06-2020 16:51

42 ilin ardından Bitlis’te ve Yalova'da Covid-19 nedeniyle maske takma zorunluluğu getirildi. İki ilin valiliğinden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurullarınca, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince, Bitlis ve Yalova genelinde maske takma zorunluluğu kararının alındığı belirtildi.

Bitlis'te yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle, il genelinde maske takma zorunluluğu getirildi. Valilikten yapılan açıklamada, "İlimiz genelinde (il merkezi, ilçeler, belde, mezra ve köyler) tüm vatandaşlarımızın, bugün saat 24.00'dan itibaren cadde, sokaklar ve açık alanlarda maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, maske kullanımının sağlık otoritelerinin önerdiği şekilde kullanılmasına, kararlara uyulmaması ve aksi davranılması durumunda her seferinde olmak üzere Umumi Hıfzıssıhha ile Kabahatler kanunlarının ilgili maddeleri gereği idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Yalova'da da salgın nedeniyle getirilen maske takma zorunluluğuna ilişkin Valilik tarafından yapılan açıklamada “Salgından vatandaşlarımızı korumak ve salgının yayılmasını engellemek adına, ülkemizde salgının seyri ve ilimizde yaz mevsiminde görülen önemli nüfus artışı nedeni ile başlayan nüfus hareketliliği de göz önüne alınarak; İlimiz genelinde tüm vatandaşlarımızın toplum yaşam alanı kapsamında olan sokak, cadde, meydan, park gibi açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirilmesine, maskenin ağız ve burnu kapatacak şekilde takılmasına, alınan kararlara uymayanlara, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesine, oy birliği ile karar verilmiştir” denildi.

MASKESİZ ÇIKMANIN YASAK OLDUĞU DİĞER İLLER

Bitlis dışında maskesiz çıkmanın yasak olduğu diğer iller şöyle:

Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Iğdır, Isparta, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Rize, Osmaniye, Sakarya, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Zonguldak.