Maske kumaşında ilave gümrük vergisi sıfırlandı

Ticaret Bakanlığı, maske üretiminde girdi olarak kullanılan kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisini yüzde sıfıra indirdi.30-06-2020 09:54

Maske üretiminde girdi olarak kullanılan 'melt blown' kumaşlara uygulanan ilave gümrük vergisi ekime kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra düşürüldü.

Ticaret Bakanlığı'nca dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadelede önemli olan maskenin üretiminde girdi maliyetlerini düşürmek amacıyla düzenleme yapıldı.  Buna göre, maske üretiminde girdi olarak kullanılan 'melt blown' kumaşlarda uygulanan ilave gümrük vergisi 1 Ekim'e kadar yüzde 20'den yüzde sıfıra indirildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı ile de sanayicinin girdi maliyetlerini azaltmak, rekabet gücünü desteklemek ve nihai ürün fiyatlarını düşürmek amacıyla Türkiye ve Avrupa Birliği'nde (AB) üretimi olmayan girdi mahiyetinde ham madde ve ara mamullerde uygulanan gümrük vergileri AB ile eş zamanlı düşürüldü.

Bu kapsamda, Türkiye'de üretimi bulunmayan 125 özel tanımlı ürünün gümrük vergilerinin yarından (1 Temmuz) itibaren düşürülmesi kararlaştırıldı.