Marmaris’te deprem riski olan 32 bina için yıkım kararı

Marmaris’te deprem riski bulunan 32 binanın yıkımı bugün itibarıyla başladı. Bazı binalarda yaşayanlara yıkım öncesi tebligat yapılmadığı için yıkım, bina sakinlerinin dairelerini boşaltması için ertelendi.10-11-2020 11:32

İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen Muğla'nın Marmaris ilçesinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, deprem riski taşıyan 32 binanın yıkımı için karar aldı.

Marmaris Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, bugün ilk olarak Tepe Mahallesi Kubilay Alpugan Sokak’taki üç katlı apartmana yıkıma gitti. 10 daire ve beş dükkandan oluşan binada yaşayanların talebi üzerine yapının incelendiği ve risk taşıdığının tespiti üzerine yıkım kararı alındığı belirtildi. Bazı bina sakinleri, yapının güçlendirilebileceğine ilişkin karar olduğunu, kendilerine yıkım öncesi tebligat yapılmadığını söyledi. Yıkım, bina sakinlerinin dairelerini boşaltması için ertelendi.

'4 YIL SÜREN MAHKEMELER SONUCU YIKIM KARARI ÇIKMIŞ'

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, yaptığı açıklamada, "Marmaris’te 20 yaş üzeri riskli 32 bina bulunmakta. Mülk sahiplerinin çoğunluğu kentsel dönüşüm için başvurmuş ve 4 yıl süren mahkemeler sonucu yıkım kararı çıkmış. Belediye olarak bizler de bu yıkım kararını uygulamakla görevliyiz. Marmaris’te deprem riski bulunan binaların yıkımı bugün itibarıyla başlamıştır" dedi.