Marmaris'te deniz kenarında piknik yapmak yasaklandı

Marmaris'te koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında deniz kenarında ve sahil boylarında piknik yapmak yasaklandı.29-12-2020 09:59

Muğla'nın Marmaris ilçesinde, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında deniz kenarında, sahil boylarında piknik yapmak, çay içmek, içki içmek, ateş ve mangal yakmak gibi sebeplerle bir araya gelinmesi yasaklandı.

Marmaris İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, dün saat 18.00’de yaptığı değerlendirme toplantısının ardından yeni bir karara imza attı. Oy birliği ile alınan karara göre deniz kenarında koronavirüsle mücadeyi zaafiye düşürecek şekilde toplanmalar, ateş ya da mangal yakılıp çay veya içki içmek yasaklandı. 

Alınan kararlar ile ilgili şu açıklama yapıldı:

"Bazı vatandaşlarımızın özellikle deniz kenarında, sahil boylarında piknik yapmak, çay içmek, alkol almak, ateş ve mangal yakmak vb. sebeplerle bir araya geldikleri görüldü. Bu durumun maske ve mesafeye ilişkin tedbirleri ortadan kaldırarak koronavirüsle mücadelede zafiyete yol açtığı, açacağı değerlendirilmektedir.

Bu çerçevede, kamuya açık alanlarda 'park, mesire yeri, sahil şeridi vb.' maske ve sosyal mesafe tedbirlerini ortadan kaldırdığı gerekçesiyle, kamuya açık alanlarda 'park, mesire yeri, sahil şeridi vb.' toplu şekilde piknik yapmak, çay içmek, alkol almak, ateş ve mangal yakmak vb. sebeplerle bir araya gelinmesinin ve yeme-içme faaliyetlerinin yasaklanmasına, yukarıda belirtilen hükümlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, oy birliği ile karar verilmiştir."