Marksist düşünür Samir Amin hayatını kaybetti

Prof. Dr. Samir Amin yaşamını yitirdi.  Vijay Prashad Twitter hesabından Amin’in hayatını kaybettiğini duyurdu. 12-08-2018 22:18

Bağımlılık Okulu’nun önde gelen teorisyenlerinden, dünyaca ünlü Mısırlı Marksist düşünür Prof. Dr. Samir Amin yaşamını yitirdi.

86 yaşındaki Amin’in yaşamını yitirdiğini Vijay Prashad Twitter hesabından duyurdu.

Emperyalizm-sömürgecilik, Siyasal İslam ve toplumsal hareketler üzerine pek çok çalışması bulunan Amin, Türkiye solunun da yakından takip ettiği isimlerdendi.

SAMİR AMİN KİMDİR?

Mısırlı Marksist iktisatçı, akademisyen ve yazar olan Amin eğitimini Paris'te tamamlamış, akademik çalışmalarını da Fransızca vermiştir. Üçüncü Dünya'nın kalkınması üzerine çalışmalarıyla tanınır.

Bağımlılık teorisinin yaratıcılarından ve önemli figürlerinden olan Samir Amin’e göre sorununun temeli merkez ülkelere olan bağımlılıktır. Ve bu bağımlılıktan kurtulmanın yolu, çevre ülkelerin merkez ülkeler ile olan ilişkilerini tamamen sonlandırmaktan geçmektedir.

Siyasi, ekonomik ve kültürel alanda merkezden kopmanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durumda sömürüden kaynaklanan merkezin üstünlüğü ve kutuplaşma yok olacaktır.