Mardin'de AKP'lilerin kayyumdan rahatsız olduğu iddia edildi

Mardin'de Mustafa Yaman'ın yeniden kayyum olarak atanması sonrası AKP'lilerin raharsız olduğu iddia edildi.09-09-2019 11:24

Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yeniden kayyum olarak atanması sonrası kimi AKP’lilerin Ankara’nın yolunu tuttuğu iddia edildi. AKP’li bir meclis üyesi daha önceki kayyum yönetimi döneminde parti içinde yükselen sesleri hatırlatarak, kayyum sürecinin uzaması durumunda parti içindeki rahatsızlıkların büyümesinden endişe ettiklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansında yer alan habere göre, kayyumlara tepkiler yükselirken Mardin’de AKP içinde de farklı sesler yükselmeye başladı. AKP’nin Mardin İl Örgütü içinde kimi isimler yeniden kayyum atanmasını parti tabanına anlatamadıklarını dile getiriyor. Kasım 2016 ile 31 Mart 2019 yılları arasında Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum olarak görev yapan, adı yolsuzluk ve usulsüzlüklerle anılan Mardin Valisi Mustafa Yaman’ın yeniden kayyum olması da AKP’lileri en fazla rahatsız eden etkenlerin başında geliyor.

AKP'LİLER KAYYUM ATANAN YAMAN'I GÖNDERMENİN DERDİNDE

Habere göre Yaman’ın kayyum olarak atanmasının ardından AKP’nin önde gelen kimi isimleri Ankara’nın yolunu tutarken, aralarında eski AKP İl yöneticilerinin de olduğu bir grubun Yaman’ı kentten göndermenin hesapları içinde olduğu iddia ediliyor. Yine AKP içinde yer alan kimi patronların da Ankara’ya gittiği ve bakanlarla görüştükleri ifade ediliyor. Yaman’ın kayyum olmasından rahatsız olan isimlerin başında AKP Eski İl Başkanı Nihat Eri ve çevresi bulunuyor. 31 Mart yerel seçimlerinin öncesinde AKP İl Başkanlığından istifa eden Eri ve ekibinin, Yaman’ın yeniden kayyum olarak atanmasının ardından bir kez daha çekincelerini parti genel merkezine aktardıkları öğrenildi. Eri ve ekibinin yeni parti çalışmaları süren Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu ekibi ile de görüşmeler aldığı dile getiriliyor.

'KAYYUM PARTİ İÇİNDE GRUPLAŞMAYA NEDEN OLDU'

AKP’li büyükşehir belediye meclis üyeleri arasında da kayyum rahatsızlığı yaşandığı iddia edildi. AKP’li meclis üyeleri belediye meclisinin toplanmasının engellenmesini kendilerine de kayyum atanması olarak değerlendirirken, isminin gizli kalmasını isteyen AKP’li bir üye, “OHAL zamanında KHK ile kayyum atandı ama şimdi hiçbir hukuki karşılığı yok. HDP yönetimi devralalı daha 4 ay olmuşken, ‘örgüte para aktarıldı’ denilmesini seçmenimize anlatamıyoruz. Vali bey çevresine topladığı kişilerle parti içinde ciddi bir gruplaşmaya sebep oldu” ifadelerini kullandı.

'MARDİN'DE AKP ÜÇE BÖLÜNDÜ'

Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne önceki dönem kayyum atanmasının ardından Vali Yaman’ın icraatlarının Mardin’de AKP’yi üçe böldüğünü kaydeden AKP’li Meclis üyesi, “Önceki dönem Vali beyin icraatları ortada. Hepimiz bundan rahatsızdık. Zaten partimiz içinde de kimi sesler yükselmiş, istifalar olmuştu. Özellikle 2 buçuk yıllık dönemde neredeyse bir tane büyük ihale Mardinli şirketlere verilmedi. Hepsi dışarıdan gelen şirketlere dağıtıldı. Zaten o zaman Artuklu İlçe başkanımız Murat Bayar, Artuklu ilçesinde harcandığı söylenen 600 milyonun nereye harcandığını sorarak, tepkisini dile getirmişti. Zaten bu açıklamasının ardından baskılar yapıldı, istifa etmek zorunda kaldı. Nihat Eri de, Vali beyin icraatları ile ilgili rapor hazırladı genel merkeze götürdü. O da istifa etmek zorunda kaldı. Süleyman Bölünmez de ilk günden itibaren Vali beyin icraatlarına karşı çıkan kişiydi, Nihat Eri ile Murat Bayar’ı destekleyince o da uzaklaştı partiden. Şimdi bu kayyum süreci uzarsa durumun daha da kötü olması endişesi parti içinde yaşanıyor” dedi.