Manisa’da 360 işçi gıdadan zehirlendi

Manisa Yunus Emre İlçesi Organize Sanayi Bölgesi’ndeki bir fabrikada 360 işçi, gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.15-08-2014 18:09

Beyaz eşya ve elektronik devi Vestel High End'in Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren fabrikanın çeşitli bölümlerinde çalışan 360 işçi, dün (Perşembe) öğle yemeğinin ardından, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı.

İşçiler, dün öğle ve akşam yemeklerinin ardından ertesi gün işe gitmek için kalktıklarında mide bulantısı ve kusma şikayetleri baş gösterdi. İşçiler işbaşı yapmak için fabrikaya gittiklerinde, tüm işçilerin aynı şikayette olduğu fark edilince otobüslerle Manisa Devlet Hastanesi, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi. Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve çeşitli özel hastanelere kaldırıldı. Gece vardiyasında çalışanlarda aynı şikayetlerden hastaneye başvurdu. Gıda zehirlenmesi teşhisi konulan işçilerden bir bölümü ayakta bir bölümü ise yatırılarak tedavi altına alındı.

İŞÇİLERİN SAĞLIK DURUMU İYİ
Zehirlenen işçilerin öğlen ve akşam yemeğinde verilen tavuksuyu çorba, patlıcan musakka, cacık ve pilavdan yedikleri öğrenildi. İşçilerin durumlarının iyi olduğu hayat tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi. Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Metin Kaplan, "Muhtemelen dün öğlen yemekten bir gıda zehirlenmesi olmuş. Gece de hastanelere gelenler var. Sabah fabrika servisleri midesi bulananlara hastanelere getirmiş İl Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileriyle birlikte yemeklerden numune aldık. Durumu ağır olan yok. Öğleden sonra tamamı taburcu olur" açıklamasında bulundu.