Maltepe Cezaevi’ndeki Covid-19 ihmalleri Meclis gündeminde: 'Neden mahkumlara test yapılmıyor?'

CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe cezaevinde yaşanan koronavirüs ihmallerini Meclis gündemine getirdi.01-01-2021 13:03

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Maltepe Cezaevi’ndeki yeni tip koronavirüs (Covid-19) ihmallerini Meclis gündemine getirerek "Küçücük bir cezaevinde Covid-19 ile baş edemiyorsanız tüm Türkiye’de nasıl bu hastalıkla mücadele edeceksiniz?" sorusunu sordu.

İlgezdi, Maltepe Cezaevinde Covid-19 nedeniyle ölümler yaşanmaya devam ettiğini açıklayarak, “Covid-19 vakaları ile diğer mahkumlar aynı tuvaletleri ve aynı telefonları kullanmaya devam ediyorlar. Cezaevi yönetimi tüm mahkumları hasta etmek için özel bir çaba içinde mi?" diye sordu.

'EN AZ DÖRT MAHKUM YAŞAMINI YİTİRDİ'

Adalet Bakanlığı’na çağrı yapmalarına rağmen cezaevlerindeki Covid-19 vakalarının açıklanmadığını söyleyen İlgezdi, bu konuda sık sık gündeme gelen Maltepe Cezaevi’ndeki mahkumlar tarafından aktarılan rakamlara göre aralık ayı içerisinde en az dört mahkumun daha Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti.

İlgezdi, Covid-19 tanısı konan kişilerin ayrı temaslıların ayrı alanda tutulduğu bilgisini paylaşarak, “Covid-19 semptomları gösterenler, tat ve koku duyusu gidenler bile kendilerini gizleyerek, temaslılar ile yaşamaya devam etmekte ve temaslıların sağlığını tehlikeye atmaktadır” dedi.

“Sağlıklı mahkumlar, temaslılar ve vakalar aynı tuvaletleri, aynı telefonları kullanmaktadır. Bu da sağlıklı mahkumlarda hastalık riski yaratmaktadır” diyen İlgezdi, Adalet Bakanlığı’ndan bir an önce bu duruma el konulmasını talep etti.

ANKA'nın haberine göre, mahkumlara ve temaslılara test yapılmamasına tepki gösteren İlgezdi, “Cezaevi yönetimi tüm mahkumları hasta etmek için özel bir çaba içinde mi?" diye sordu.

CHP'li İlgezdi'nin,  Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu soruları yöneltti:

-Neden mahkumlara test yapılmamaktadır?

-Temaslı mahkumlara düzenli test yapılmamasının sebebi nedir?

-Pandeminin başından beri Maltepe Cezaevi’nde kaç mahkum Covid-19’a yakalanmıştır?

-Pandeminin başından beri Maltepe Cezaevi’nde kaç mahkum Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?

-Maltepe Cezaevi’nde sağlıklı mahkumların, temaslıların ve vakaların aynı tuvaletleri, aynı telefonları kullanmalarının sebebi nedir? Bu ortak kullanımla daha çok mahkumun Covid-19 olma riskinin artması mı amaçlanmaktadır?

-Pandeminin başından beri cezaevlerinde kaç mahkum Covid-19’a yakalanmıştır?

-Pandeminin başından beri cezaevlerinde kaç mahkum Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir?

-Cezaevi Covid-19 verileri neden düzenli açıklanmamaktadır?

-Küçücük bir cezaevinde Covid-19 ile baş edemiyorsanız tüm Türkiye’de nasıl bu hastalıkla mücadele edeceksiniz?