Malatya’da depremden etkilenen 9 ilçede daha yarı yıl tatili uzatıldı

Malatya'nın dokuz ilçesinde, Elazığ'daki 6,8'lik deprem nedeniyle oluşan hasar sonrası eğitime verilen aranın bir hafta uzatıldığı duyuruldu.30-01-2020 12:11

Malatya Valiliği, Elazığ'daki 6,8'lik deprem nedeniyle eğitime verilen aranın dokuz ilçede daha bir hafta uzatıldığını duyurdu. Böylece yarı yıl tatilinin uzatıldığı ilçe sayısı 13’e çıktı. Kentin tamamında yarı yıl tatilinin uzatıldığı Elazığ’da ise ağır hasarlı 10 okulun yıkımına başlandı.

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak’ta meydana gelen çok şiddetli deprem geniş bir bölgede hissedilirken, çok sayıda yapıda hasara neden olmuştu. Depremde 37’si Elazığ’da, dördü Malatya’da olmak üzere toplam 41 kişi yaşamını yitirmişti. Yüzlerce binanın yıkıldığı, binlerce binanın da ağı hasarlı olduğu iki kentte yarı yıl tatili uzatılmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün yaptığı açıklamada Elazığ’ın tamamında, Malatya’nın ise Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçelerinde okulların 10 Şubat’ta açılacağını duyurmuştu.

Malatya Valiliği, kentin dokuz ilçesinde daha okulların açılmasını 1 hafta ertelediğini duyurdu. Böylece kentin 13 ilçesinde okullar 10 Şubat’ta açılacak. Normal şartlarda okullar 3 Şubat tarihinde açılacaktı.

Valiliğin açıklamasında şunlar kaydedildi:

“24 Ocak 2020 Tarihinde meydana gelen Elazığ-Sivrice merkezli deprem nedeniyle ilimize bağlı; Doğanyol, Pütürge, Kale ve Battalgazi ilçeleri ile birlikte Yeşilyurt, Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Hekimhan, Kuluncak ve Yazıhan ilçelerinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde 10 Şubat 2020 tarihine kadar eğitim-öğretim faaliyetlerine ara verilmiştir.”

AĞIR HASARLI 10 OKULDA YIKIM BAŞLADI

Öte yandan Elazığ’da depremde ağır hasar gören 10 okulun yıkımına başlandı.

İçişleri Bakanı Soylu, deprem nedeniyle kentteki 200 okuldan 10’unun ağır hasar gördüğünü ve yıkılacağını açıklamıştı.

Sabah saatlerinde başlayan yıkım çalışmaları devam ediyor.