Malatya’da ağır hasarlı olan 37 bina yıkılacak

Elazığ depremi nedeniyle Malatya’nın 4 ilçesinde deprem nedeniyle ağır hasar gören 37 binanın yıkılacağı açıklandı.01-02-2020 11:43

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde 24 Ocak’ta meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği 6,8'lik deprem geniş bir bölgede hissedilirken, çok sayıda yapıda hasara neden olmuştu. Deprem nedeniyle Malatya’nın 4 ilçesinde deprem nedeniyle ağır hasar gören 37 binanın yıkılacağı açıklandı.

Yüzlerce binanın yıkıldığı, binlerce binanın da ağır hasarlı olduğu Malatya’da hasar tespit çalışmaları sonucu ağır hasarlı binalar tespit edildi.

Binaların yıkımına ilişkin Malatya Valisi Aydın Baruş başkanlığında değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Vali Baruş’un yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mücahit Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Toplantıda, deprem nedeniyle ağır hasar gören, Doğanyol ilçesinde 24, Battalgazi ilçesinde 10, Pütürge ilçesinde 2 ve Kale ilçesinde 1 olmak üzere toplam 37 binanın ilçe kaymakamlıklarından alınacak onay sonrası yıkılması kararlaştırıldı.