Mahkemeden sanığa alkollü mekan ve lokanta yasağı!

Mahkeme, 10 ay hapis verdiği sanığın alkollü eğlence merkezi ve lokantalara girmesini de yasakladı.29-03-2018 10:21

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, TMK kapsamında yapılan yargılamalarda bugüne kadar görülmemiş bir karara imza attı. Mahkeme, “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 10 ay hapis cezası verdiği TUHAD-FED’in Eş Başkanı Mehmet Temizyüz’ün alkollü içki servisi yapılan eğlence merkezlerine, barlara ve lokantalara girmesini de yasakladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü olan 15 Şubat 2016’da Diyarbakır’da yapılan basın açıklamasında hazırlanan metni okuyan Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED)  Eş Başkanı Mehmet Temizyüz ile slogan attığı iddia edilen Nevzat Güney isimli yurttaş hakkında dava açıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Temizyüz’ün okuduğu basın metninde PKK’yi “Kürt özgürlük haraketi” olarak tarif ettiği, "kazanan Kürt halkının haklı davası ve direnişi olacaktır" şeklinde ifadeler kullandığı ve açıklamayı “öz yönetim ve demokratik yaşam hamlesi"ni selamlayarak bitirdiği belirtildi.

Nevzat Güney'in ise, açıklamaya en ön saflarda katılarak açıklama sırasında "Öcalan’sız dünyayı başına yıkarız " sloganı attığı ileri sürüldü.

5 YILA KADAR HAPİS İSTENDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Deniz Tekin’in haberine göre iddianamede Temizyüz’ün basın açıklamasında kullandığı ifadeler, Güney’in de attığı sloganla örgütün cebir ve şiddet içeren yöntemlerini överek meşrulaştırdığı iddia edilerek “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıldan 5’er yıla kadar hapis istemiyle cezalandırılmaları istendi. 

 Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada yaptığı savunmada üzerine atılı suçlamayı reddeden Temizyüz, okumuş olduğu basın metnini kendisinin hazırladığını, içeriğinin barışa yönelik olduğunu, şiddet ve propaganda içermediğini, ifade özgürlüğü kapsamında yaptığını belirterek beraatını talep etti. Nevzat Güney de, olay tarihinde slogan atıp atmadığını hatırlamadığını belirterek, beraatını istedi. Savcı ise, sanıkların suçlama doğrultusunda cezalandırılmalarını talep etti.

10 AY HAPİS CEZASI VERİPLİP, ERTELENDİ  

Mahkeme, 9 Kasım 2017 tarihinde verdiği kararda savcılık mütalaası doğrultusunda sanıkların üzerine atılı suçu işlediğine kanaat getirerek 10’ar ay hapis cezasına çarptırılmalarına hükmetti. Sanıklar hakkında verilen hükmün açıklanmasını geriye bırakan mahkeme,  5 yıl denetim süresi belirlenmesine karar verdi.  Ancak Güney’in 5 yıllık denetim süresini herhangi bir yükümlülük belirlemeden geçirilmesine karar veren mahkeme, aynı hükmün Temizyüz için uygulanmasına yer olmadığını savundu.

TESPİT EDİLİRSE CEZAEVİNE GİRECEK

Mahkeme, alkol kullanmadığı öğrenilen Temizyüz’e, Terörle Mücadele Kanunu (TMK) kapsamında yapılan yargılamalarda bugüne kadar sanıklar için uygulandığı görülmemiş bir karara imza attı. Temizyüz hakkında daha önce benzer bir yargılamadan hükmün açıklanmasının geriye bırakılması kararı verildiği gerekçesiyle CMK 231’de yer alan seçenek yaptırımlarının uygulanmasına yer olmadığına karar veren mahkeme, “Mehmet'in kişiliği, daha önce kasıtlı suçtan hapis cezasına mahkûm edilmemiş olması gözetilerek sanık Mehmet'e verilen kısa süreli hürriyeti bağlayıcı cezanın TCK 50/1-d maddesi gereğince alkollü içki servisi yapılan eğlence merkezlerine, barlara ve lokantalara girmekten yasaklanması tedbirine çevrilmesi” hükmü verdi.

10 ay boyunca bu tedbire uymakla yükümlü olan Temizyüz’ün bu tedbiri uymadığının tespit edilmesi durumunda yargılamayı yapan mahkeme kısa süreli hapis cezasının tamamen ya da kısmen infazına karar verebilecek.

Tutuklu Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUHAD-FED), OHAL kapsamında daha önce kapatılmıştı.