Mahkemeden 'Erkekler çaktırmadan aldatsın' diyen Avşar'a destek

RTÜK kanalın Hülya Avşar'ın bu sözleri nedeniyle ödediği 1.5 milyon lirayı iade etti.06-12-2018 14:34

Hülya Avşar, 14 Ekim 2017'de yayınlanan sohbet programında erkeğin arada bir evden gidebileceğini ve bunun evliliği diri tutacağını söylemişti. Avşar'ın bu sözleri RTÜK tarafından toplumda evliliğe olan inancı zayıflatacağı gerekçesiyle incelemeye alınmıştı.

RTÜK TAZMİNAT CEZASI VERDİ

Daha sonra aldatmayı övdüğü için RTÜK'ten ağır bir ceza almıştı. RTÜK 18 Ekim 2017'deki toplantısında kanalın eylül ayındaki reklam gelirinin yüzde 5'i oranında ceza kesmişti. Bu da 1.505.058 lira olarak belirlenmişti. Hülya Avşar 1.5 milyon lira RTÜK cezası yiyerek sezonun en ağır yaptırımlarından biriyle karşılaşmıştı.

RTÜK TAHSİL ETTİĞİ PARAYI KANALA GERİ ÖDEDİ

Medya Faresi'nde yer alan habere göre ceza süreci şöyle işliyor: Kanal para cezası kesildiği zaman parayı ödüyor. Sözleşmesine göre yapımcıya ve sunucuya belli bir bölümünü rücu ediyor. Ceza ödendikten sonra da kanal cezaya itiraz ederek RTÜK hakkında dava açıyor.

Yaklaşık bir yıl süren bu davalar sonucunda da bazı cezalar geri dönüyor, RTÜK de tahsil ettiği parayı kanala geri ödüyor. Kanal da sunucu, yapımcıdan kestiği bölümün iadesini yapıyor. Hülya Avşar'ın cezası da aynı süreci izledi.

'AİLENİN KORUNMASI İLKESİNE AYKIRI DEĞİLDİR'

1.5 milyon lira ödendi, RTÜK'e sonra itiraz edildi. Dava önceki gün sonuçlandı ve RTÜK'ün cezası kaldırıldı. Şimdi RTÜK, Avşar’ın programı için Star’a kestiği 1.5 milyon lirayı geri iade edecek... Star’ın varsa eğer Avşar’dan kestiği ücret de verilecek.

Ankara 18. İdare Mahkemesi cezaya gerek olmadığını şu gerekçeyle açıkladı: “Hülya Avşar’ın ifadeleri toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı değildir.

Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve kadını istismar eden bir söylem de bulunmamaktadır. Programın yayınlandığı saat ve logo da göz önüne alındığında hukuka aykırı bir durum olmadığı kanaatine varılmıştır...”