Demirtaş: Tahliyemi talep etmiyorum!

HDP’nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı ve eski Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın “örgüt yöneticiliği, örgüt kurma, yönetme” iddiasıyla açılan davasında savcı tutukluluğun devamını istedi. Mahkeme de bu yönde karar verdi.04-10-2018 14:55

İleri Haber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “örgüt yöneticiliği, örgüt kurma, yönetme” iddiasıyla açılan davasında savcı tutukluluğun devamını istedi. Mahkeme heyeti de kararını bu yönde verdi.

Duruşmadaki savunmasında özellikle İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik beyanlarda bulunan Demirtaş, tutuklanma sürecinin Soylu’nun operasyonlarıyla gerçekleştiğini söylemişti. Demirtaş, tutukluluğunu seçimin en büyük hilesi olarak nitelendirmişti.

Demirtaş bugünkü beyanlarına mahkemeye sesli ve görüntülü sistemle bağlanarak devam etti.

'FARKLI BİR KARAR VERMİŞ OLSAYDINIZ ŞAŞIRIRDIM'

Bugünkü duruşmada mahkeme heyeti Demirtaş’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM), grup toplantıları ve basın açıklamalarının çözüm tutanaklarını isteme talebinin reddedilmesine karar verdi. Kararın ardından söz alan Demirtaş, savunmasına şöyle devam etti: 

"Öncelikle farklı bir karar vermiş olsaydınız şaşırdım. Talebimin Anayasa 83/1 kapsamında değerlendirilmesine izin vermeyerek, adil yargılanma hakkımı ihlal ediyorsunuz. Red kararınız da Anayasa 14/1 maddesine peşinen beni koydunuz. 10 gün önce İstanbul 26. Ağır Ceza'nın hakkımda önceden verdiği karar gibi sizin kararınız da şimdiden hazır, bu belli oldu. Ben davayı uzatmak istemiyorum. Ama siz beni yargılarken, lehte olan delillerin toplanmasını istediğimde ketum davranıyor, aleyhte olan şeyler için ise canla başla çalışıyorsunuz. Erdoğan'ın üzerimden yürüttüğü kampanyadan kararınızın şimdiden belli olduğu ortadadır. "

'ERDOĞAN'IN BASKISIYLA DAVA BİTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR'

Mahkeme heyetinin Anayasa 83/1 maddesindeki yasama dokunulmazlığı kapsamında olup olmadığına ilişkin taleplerini 'uzatma' olarak yorumladığını söyleyen Demirtaş, savunmasının devamında şunları söyledi:

Oysa mahkeme heyetinizin karşısına çıktığım ilk gün aslında talebim buydu. Bunları getirtmeyen, talimat verip, çözdürmeyen sizsiniz. İlk duruşmada kimlik tespiti ardında TBMM konuşmalarımı, grup ve basın toplantılarımın çözüm tutanaklarının bilirkişi tarafından hazırlanmasını talep etmiştim. Parlamentoda çok aleni olarak yaptığım bir konuşmamda suç bile işlesem buna dair soruşturma yürütemezsiniz. Siz verdiğiniz red kararı ile benim tüm konuşmalarımı Anayasa 14/1'e dahil etmiş oldunuz. Bana 'parlamentoda konuşman bizi ilgilendirmez diyorsunuz' Anayasayı tanımayan heyet TCK'yı nasıl uygulayacak. Aleni ve açık bir şekilde Erdoğan'ın baskısıyla yargı bir sıkışıklık yaşıyor ve Demirtaş davasını bir an önce bitirmeye çalışıyor. .

'TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ'

Tutuklanmam, gözaltına alınmam, iddianame, sevk maddeleri, iddianamede yer alan ilişkilendirilmelerin hepsi yanlış. Çözümünü yapmayacaksanız delilleri niye Emniyet'ten, TBMM’den istediniz. Bu aleni bir kumpastır. Bugüne kadar reddi hakim istemememin sebebi siz heyetin yerine gelecek heyetin de sizden çok adil olmayacağını bilmemden kaynaklıydı. Yargı sistemi çökmüştü biliyordum. Bu nedenle reddi hakim yapmadım. Şimdi takke düştü kel göründü. Bazı siyasetçilerin yargılamalarında talimatlar verildiği kulaklarıma geliyor. Anayasa 83/1'in kesin hükmü vardır. Siz getirseniz de getirmeseniz de savunmamı yapacağım. Sizin bu tavrınız, kararınızın hazır olduğunun göstergesidir. Siz diyorsunuz ki bizim biran önce bitirmemiz lazım Demirtaş, fırça yiyoruz."

'ALENİ ŞEKİLDE ADİL YARGILAMA HAKKIM KISITLANIYOR'

Mahkeme heyetinin, "Demirtaş, siz kendinize iftira atıldığını, kumpas kurulduğunu söylüyorsunuz. Sizde aynısını yapıyorsunuz. Şahsımız ile ilgili bildiğiniz bir şey varsa tüm kamuoyu bilsin, buyurun konuşun. " şeklinde cevap vermesi üzerine savunmasını sürdüren Demirtaş, şu ifaleri kullandı:

"Dün size iki saat boyunca okuduklarım (Cumhurbaşkanı ve bakanların beyanları) nezaketsiz değildi. Bugün mü nezaketsiz oldum. Bu ülkenin bakanları, Başbakanı, Cumhurbaşkanı yargıçları fırçaladı, azarladı. Ben sizin onurunuzu korumak ve bunları hak etmiyorsunuz demek için anlatıyorum. Aylarca bana hakaret ettiler, tehdit ettiler. Bunu kararlarınız ile bozmadınız. Bu kumpaslara alet olmayın, düzeltin diyorum. Size karşı bu güne kadar saygısızlığım, ön yargım olmadı. Biz siyasetçiyiz her yerde konuşuyoruz. Az önce verdiğiniz kararla ‘Meclis'te yaptığınız konuşmalar bizi ilgilendirmez' dediniz. Burada istediğimi söylerim, ne yargı, ne cumhurbaşkanını ilgilendirir. Zaten elinizde istediğiniz kadar ceza verebileceğiniz kadar uydurma delil var. Hiç değilse parlamentoda yaptığım konuşmalar çözülsün. Onlar benim siyasi görüş ve fikirlerim ancak dosyamda örgüt yöneticisi ve üyesi olduğum iddia ediliyor. Çözümünü istiyoruz. 501 sayfalık iddianame de tek bir cümle bile sorumsuzluk kapsamına girecekse incelenmeli. Sizin umurunuzda olmayabilir ama benim umurumda, çünkü ben bir sanığım.

Dolayısıyla aleni bir şekilde adil yargılanma hakkım kısıtlanıyor. Israrcı olarak, tüm konuşmaların çözümlerini istiyorum. Tutuklandıktan sonra davayı bir yıl sonra açan, ilk duruşmadan bu yana istediğimiz çözüm tutanaklarının getirilmesini sağlamayan sizsiniz. Tape ve ortam dinlemelerinin ses kayıtlarının karşılaştırılmasını istedik, kabul etmiyorsunuz. Evet, istediğimiz kadar söz hakkı verdiniz ancak adil yargılama bu değildir. Söylediklerime dair alınganlık yapmayın."

‘TAHLİYE TALEP ETMİYORUM’

Demirtaş’ın sözlerin sonrası savcılık, “üzerine atılı suçun işlendiği dair kuvvetli delil bulunduğu” iddiasıyla tutukluk halinin devamını istedi. Demirtaş ise şunları söyledi:

"Bugüne kadar 135 duruşmaya katıldım. Tek bir yargıca saygısızlık yapmadım. Çözüm tutanaklarını siz hazırlamazsanız biz hazırlayacağız, avukatlarımla inceleyeceğiz. Söylediğim tüm sözlerin arkasındayım ama burada hangisi yasama dokunulmazlığı kapsamında kıyaslayarak, anlatacağız. Gerisine siz karar vereceksiniz. Siz darbe yargılanmasını yapan heyetsiniz sizin üzerinizde bir şey kalsın istemem. Böyle bir şeye alet olmak istemem. Kamuoyu ve yargı üzerinde baskı var. Sayın heyet bunları söylediğimde siz de bana yok demeyin. Çünkü yok demeniz aklımla dalga geçmektir. Savunmamı yapmak için taleplerimde ısrar ediyorum.

Bugüne kadar tahliye istemedim, bugün de talep etmeyeceğim. Vereceğiniz karar zaten belli olduğu için tahliye talep etmiyorum."

TUTUKLUĞA DEVAM KARARI

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.