Mahir Ünal: Koalisyon ile ittifak çok farklı şeyler

AKP sözcüsü Mahir Ünal, MHP ile kurulan ittifaka ilişkin olarak "Koalisyon ile ittifak çok farklı şeyler" dedi.21-02-2018 19:05

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve parti sözcüsü Mahir Ünal, katıldığı bir televizyon programında AKP ve MHP arasında yapılan seçim ittifakı ile ilgili soruları yanıtladı.

Mahir Ünal'ın açıklamasından satır başları şu şekilde:

Koalisyon ile ittifak çok farklı şeyler. Koalisyon dediğimiz şey seçim sonrası gündeme gelen sandıktan çıkan sonuçlar üzerinden siyasi partilerin seçim öncesi vaat ettiği şeylerin aksine koalisyon adına derme çatma oluşturdukları bir yapıydı. İttifak ise seçim öncesinde birbirine yakın olan çözümleri birbirine yakın olan, gayeleri yakın olan, projeleri yakın olan partilerin seçim öncesinde daha ortada seçim yokken bir araya gelip vizyonunu deklere ettiği yeni hükümet sisteminin siyasete getirdiği bir yenilik.

İki temel siyasal damar var. Burada çok temel fark öncelik ve sonralık. Koalisyon seçimden sonra çıkan tablonun dayattığı durum. İttifak seçmene yaptığı bir deklarasyon.

Sistemleri siyasi partiler üzerinden okuyamazsınız. Her sistem kendi yeniliğini beraberinde getirir. Hükümet sisteminin temel dinamiği siyaseti birleştirici özelliği. Böyle bir meseleyi bir parti üzerinden okumak yanlış. MHP'nin baraj sorunu üzerinden bu düzenleme yapıldı dersek, abeste iştigal olur. Tabi ki  siyasi partiler ittifak yapacak. Bu siyasi partiler bu siyasal tercihlerinden dolayı yargılanabilir mi, sorgulanabilir mi. Hayır.