Mahalle Bekçilerinden Tekel Esnafına Tehdit ve Taciz

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden sonra sayıları arttırılan mahalle bekçileri, tekel esnafını ve müşterileri tehdit ve taciz ediyor.28-08-2018 09:35

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ben yatarken sokakta bekçi düdüğü duymak istiyorum” sözlerinin ardından sayıları artırılan bekçiler, tekel esnafını hedef alıyor. Esnaflar, bekçilerin tekelden alışveriş yapan müşterileri de kendi cep telefonlarıyla kayıt altına aldıkları, alkol satışı olmasa bile tekel bayi hakkında haksız yere tutanak tuttukları aktarıldı.

Ankara Etimesgut’ta tekel işleten Savaş Odabaşı yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

'CEP TELEFONLARINA KAYDEDİYOR, TEHDİT EDİYORLAR'

“Bekçiler 22.00’den sonra dükkanlarımızın karşılarına geçip bizi ve giren çıkan müşterileri cep telefonlarıyla kayıt altına alıyorlar. Gizli yerlere saklanıp, müşteriler dükkandan çıkınca durdurup GBT yapıyorlar. Marketten ne aldıklarını sorup poşeti arıyorlar. Hem bizi hem müşterimizi illegal madde alıp satıyormuşçasına muamelelere maruz bırakıyorlar. Yanlış yaptıklarını söylediğimizde, ‘Bizde yetki var. Polise verilmeyen yetki bize verildi’ şeklinde tehditvari karşılık alıyoruz. Bu baskıdan dolayı satış yapamaz duruma geldik. Ruhsatım gece 2’ye kadar olmasına rağmen ben 10’da kapatıp gidiyorum.”

Şikayet ettiklerini ve bir sonuç alamadıklarını belirten Odabaşı, komiserlerin ve diğer kolluk güçlerinin bekçilerden yana tavır aldığını belirtti. Haksız yere suçlamalara maruz kaldığını ifade eden Odabaşı, sözlerini şöyle sürdürdü:

'DARP EDİLDİĞİMİZDE 'YAPABİLECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK' DİYORLAR'

“Ben onları şikayet etmeye gidiyorum, onlar da beni polise mukavemetten şikayet ediyor. Neyse ki kamera kayıtlarımız vardı da suçsuz olduğumuzu ispatladık. Yapmadığım bir şey hakkında üzerime bir sürü suç atıldı. Sorunlarımız için onları çağırdığımızda da yardımcı olmuyorlar. Mesela 10’dan sonra gelip alkol satın almak için direten müşterilerimiz oluyor. Darp edilen, vurulan arkadaşlarımız oluyor sırf bu yüzden. Karakoldan çağırıp gereğini yapın dediğimiz de ise bize, ‘Yapabileceğimiz bir şey yok, 10’dan sonra satmayacaksınız’ diyorlar sadece. Satmayalım da ben vatandaşla karşı karşıya kalıyorum. Bunun niye önlemi alınmıyor?”

İstanbul’da da ismini vermek istemeyen bir esnaf ise bekçilerin müşterilerini taciz ettiğini belirterek yaşadığı bir olayı şöyle aktardı:

MÜŞTERİYE VE ESNAFA TACİZ

“Normalde bekçiler yürüyerek devriye geziyor. Bir gün bekçiler benim dükkanımın 200 metre uzağında park edilmiş aracın içinde oturuyormuş. Akşam 10’u 10 geçe poşetiyle müşterim çıktı dükkandan. Bir baktım aşağıdan koşarak geliyorlar. İki tanesi müşteriye iki tanesi bana yapıştı. Olayın aslı şuydu aslında; müşteri saat 10’dan önce aşağıda başka bir tekelden alkol almış. Sigarası olmadığını fark edince benim dükkanıma girerek benden de sigara satın aldı. Olay bundan ibaret.”

'BEKÇİLER KENDİLERİNİ İSPATLAMAYA ÇALIŞIYOR'

Birgün'den Yağmur Öztürk'ün haberine göre bekçilerin mahallenin asıl problemlerini çözmediklerini söyleyen esnaf, “01.00’e kadar ruhsatım olduğu ve ona göre harç yatırdığım halde 22.00’de kapatıyorum. Mesela bizim dükkanlarımız hep merkezi bölgelerde. Bana tutanak tutulduğu gün çok yakınımızda bir mahallede 17 araçta hırsızlık yapılmış. Mahalle aralarına inmiyorlar, işleri güçleri esnaf. İnsanlar beni iki günde bir kolumda polislerle görüyor. Bu durum da satışlarımı etkiliyor. Bekçilerin amacı alkol sattırmamak değil aslında, sadece işlem yapmak. Kendilerini ispatlamaya çalışıyorlar. Amaçları malum kesimin gözüne hoş gelmek” ifadelerini kullandı.