Maduro'dan OPEC üyesi ülkelere 'destek' çağrısı

Maduro, ABD’nin petrol endüstrisine uyguladığı yaptırımların petrol fiyatlarını artırdığı ve diğer üyeler için potansiyel riskler oluşturduğu gerekçesiyle OPEC destek istedi.12-02-2019 00:28

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD’nin petrol endüstrisine uyguladığı yaptırımların petrol fiyatlarını artırdığı ve diğer üyeler için potansiyel riskler oluşturduğu gerekçesiyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) destek istedi. Maduro, OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo’ya gönderdiği mektupta, "Bugün ABD’nin Venezuela’nın iç işlerine yasa dışı ve keyfi olarak karışmasına karşı yürüttüğümüz savaşta OPEC üyesi ülkelerin dayanışma ve desteğini almayı umuyoruz" ifadelerini kullandı.

Venezuela, kurucu üyesi olduğu OPEC'in herhangi bir resmi beyanda bulunmayı reddettiğini açıkladı. OPEC ise politikalarla değil, petrol düzenlemeleriyle ilgilendiğini duyurdu.

RUSYA'DAN BM'YE ÇAĞRI

Öte yandan Rusya, Venezuela’nın egemenliğini ve bütünlüğünü desteklemesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) yeni çözüm yollarını içeren bir rapor sundu. Rusya'nın BM'deki Daimi Temsilcisi Vasili Nebenzya, ülkedeki siyasi krizin müzakere ile çözülebileceğini ifade ederek, BMGK'den Venezuela’daki krizin çözülmesini ve ülkenin bütünlüğünün korunmasını talep etti.

NE OLMUŞTU?

Venezuela’da Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido'nun ABD’nin desteğini alarak kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından siyasi kriz patlak vermişti. Birçok Latin Amerika ülkesinin yanı sıra İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere’nin ardından Polonya, Finlandiya ile Estonya, Litvanya ve Letonya da Juan Guaido’yu Venezuela’da tek yetkili olarak tanıdıklarını açıklamıştı. Rusya ise mevcut Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetini desteklediklerini açıklamıştı.