Madımak Katliamı'nda 35 kişiyi öldüren sanıkların avukatı baro kuruyor

Madımak Katliamı sanıklarının avukatı ve eski AKP’li Ali Aşlık, yeni düzenlemeyle birlikte baro kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi.15-07-2020 07:33

İzmir Gaziemir Müftülüğü’nde imam hatip olarak görev yaptıktan sonra hukuk fakültesini bitirerek serbest avukatlık yapan, Madımak Katliamı sanıklarının avukatı, AKP 24. dönem İzmir milletvekili Ali Aşlık, AKP’li isimlerle birlikte İzmir’de baro kurmak için hazırlıklara başladı.

Cumhuriyet'ten Muhammed Özmen'in haberine göre, kamuoyunda uzun süredir tartışılan ve 80 il barosunun itirazına karşın Meclis'te AKP ve MHP'nin oylarıyla yasalaşan “çoklu baro sistemi”yle birlikte yeni baro kurma çalışmaları başladı. Yeni düzenlemeye göre 9 bin 612 avukatın bulunduğu İzmir’de en az 4 baro kurulabiliyor. Düzenleme sonrası AKP’li isimler, İzmir’de yeni baro kurmak için hazırlık yapıyor.

2002’de AKP’den siyasete atılan Ali Aşlık, 1993 yılında Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri’nde 33 aydın ve sanatçı ile 2 otel görevlisinin yakılarak katledilmesinin davasında sanıkların avukatlığını yaptı. 

'ÜYE SAYISINI BULMA KONUSUNDA ŞÜPHEMİZ YOK'

AKP’li Aşlık, yeni düzenlemeyle birlikte baro kurmak için çalışma yaptıklarını söyledi. Aşlık, aktif siyasette olmadığını savunarak “Herhangi bir parti çatısı altınca çalışmıyoruz. İzmir Barosu’na kayıtlı 30 yıllık avukatım. İzmir Barosu’nun bugüne kadar herhangi bir faydasını görmedim. Arkadaşlarımızla birlikte bir çalışma içerisindeyiz. Faydalı olacağımızı düşünürsek yeni bir baro kuracağız. Yeterli üye sayısını bulma konusunda bir şüphemiz yok” dedi.