Maden şirketine jandarma-polis kalkanı! Biber gazıyla saldırdılar, 20'den fazla köylüyü gözaltına aldılar!

Barikat önünde oturma eylemi yapan yurttaşlar, jandarma tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Ardından alana gönderilen çevik kuvvet ve jandarma birlikleri köylülere biber gazıyla saldırdı. Saldırıda çok sayıda köylü gözaltına alındı.28-10-2020 14:06

İleri Haber

Ünye’ye bağlı Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar köylerindeki maden arama çalışmaları için sondaj yapmak isteyen şirkete karşı köylülerin direnişi 2. günde de saldırıya uğradı. Sondaj alanına gelen köylülere polis ve jandarma tarafından yapılan biber gazlı saldırıda, 20'den fazla köylü gözaltına alınırken, bazı yurttaşlar da yaralandı.

Ordu’nun Ünye ilçesine bağlı Yeşilkent, Çiğdem ve Üçpınar köylerinde maden arama çalışmaları kapsamında sondaj yapmak isteyen şirket dün bölgeye jandarma ile gelmiş, jandarma köyü ablukaya almasına rağmen şirketin sondaj çalışmaları köylüler tarafından engellenmişti. Yapılan saldırıda 6 köylü gözaltına alınmıştı.

KÖYE ABLUKA

Bu sabah köye yeniden gelen jandarma, sondaj alanına gitmek isteyen köylüleri engellemek istedi. Köy yine ablukaya alınırken, köylüler yaşanan duruma tepki gösterdi. Jandarma engelini aşarak sondaj bölgesine ulaşan köylüler, bu defa alanda barikatla karşılaştı.

KÖYLÜLERE SALDIRI

Barikat önünde oturma eylemi yapan yurttaşlar, jandarma tarafından gözaltına alınmakla tehdit edildi. Ardından alana gönderilen çevik kuvvet ve jandarma birlikleri köylülere biber gazıyla saldırdı. Saldırıda 20'den fazla köylü gözaltına alındı, bazı köylüler de yaralandı.