Maden MO'nun 'aklayan' raporuna tepki: Ülkemizi ve mesleğimizi sermayeye teslim etmeyeceğiz

Devrimci Demokrat Maden Mühendisleri, Maden Mühendisleri Odası'nın Kaz Dağları'ndaki maden projesini yürüten Kanadalı firmayı adeta akladığı raporun üzerine bir açıklama yayınladı.09-08-2019 11:58

İleri Haber

Devrimci Demokrat Maden Mühendisleri, Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına ilişkin TMMOB Maden Mühendisleri Odası’nın (Maden MO) hazırladığı ve maden projesini yürüten Kanadalı firmayı adeta akladığı raporun üzerine bir açıklama yayınladı.

"Ülkemizi ve mesleğimizi sermayeye teslim etmeyeceğiz" denilen açıklamada "'Bilimi ve tekniği sömürgenlerin değil, emekçi halkın hizmetine sunma' sorumluluğu olan biz mühendislerin tarafı bellidir ve halkımızın yanıdır" denildi.

Yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

ÜLKEMİZİ VE MESLEĞİMİZİ SERMAYEYE TESLİM ETMEYECEĞİZ

"Sermaye, her alanda uyguladığı yıkım ve yoketme politikalarını AKP eliyle fütursuzca hayata geçirmektedir. Hasankeyf'ten Munzur'a, AOÇ'den Kuzey Ormanlarına, Kaz Dağlarından Cerattepe'ye,  Akkuyu'dan İnceburun'a vb. yaşam alanlarımızı talan etmekte, kâr uğruna yok etmektedir. İnsanlığın ortak değerleri, bir avuç insanın çıkarı için tahrip edilmektedir. 

Son günlerde Kanada kökenli uluslararası altın tekeli Alamos Gold’un faaliyetleri nedeniyle Kazdağlarında yaşanan ve duyarlı kamuoyunun tepkisini çeken katliamın görüntüleri, vahşi kapitalizmin gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. 

Bu olayda kamuoyunda değişik görüşler ortaya sürülmüş, taraf olunmuştur.

'Bilimi ve tekniği sömürgenlerin değil, emekçi halkın hizmetine sunma' sorumluluğu olan biz mühendislerin tarafı bellidir ve halkımızın yanıdır.

Bu sorumluluk çizgisi; Teoman Öztürk'lerden başlayarak Rüştü Ovalıoğlu, Seçkin İnceefe, Çetin Uygur, Hüseyin Özlütaş, Serdar Ömer Kaynak ve pek çok yurtsever meslektaşımız ile devam eden bir mücadele çizgisinin onurlu  eksenidir.

Devrimci Demokrat Maden Mühendisleri olarak; bu zorlu mücadelede ülkemizin doğal kaynaklarını emperyalistlerden ve yerli işbirlikçilerinden korumak öncelikli görevimizdir.
Ülkemizde ve dünyada halkların  yararına olmayan her türlü sömürü madenciliğine karşı, her yerde her alanda sermayenin saldırıları karşısında, meslek onurumuzu koruyarak halkların mücadelesinin yaninda olacağımızı bir kez daha belirtiyoruz.

Doğal Kaynakların gerçek sahipleri halktır."

MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI'NIN RAPORUNDA HANGİ BİLGİLER MEVCUT?

Kanadalı Alamos Gold firmasının Çanakkale Kaz Dağları'nda 195 bin ağacı kestiği altın madeniyle ilgili ön inceleme raporu hazırlayan Maden Mühendisleri Odası, Atıkhisar Barajı için bir tehlike bulunmadığını iddia etti.

Oda’nın raporunda kamuoyunda tartışma konusu olan altın madeninin yeri, siyanür tehlikesi, madenin Atıkhisar Barajına uzaklığı gibi konularda Kanadalı firmayla aynı görüşte olması dikkat çekti. MMO'nun konunun diğer muhatapları olan Çanakkale Belediyesi gibi kurumlarla görüş alışverişinde bulunmaması ve buna ilişkin bir bilginin raporda yer almaması da gözlerden kaçmadı.