Maddi imkansızlık engel olmadı: Damacanayla müzik yapıyorlar

Müziğe meraklı öğrenciler, maddi imkansızlıklar nedeniyle alamadıkları müzik aletleri yerine damacana, bardak ve kaşık gibi mutfak aletleriyle müzik yapıyor.07-03-2018 13:54

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde Halit Gülpınar Ortaokulu'nda okuyan 35 öğrenci, ders saatleri dışında müzik öğretmenleri Orçun Çakmak rehberliğinde haftanın iki günü müzik yapıyor. Müzik aleti alacak imkanı olmayan öğrenciler evden ve sokaktan buldukları damacana, kaşık, bardak gibi malzemeleri müzik aleti olarak değerlendiriyor.

Öğrenciler yaptıkları müzik çalışmalarıyla profesyonelleri aratmayacak çalışmalar ortaya çıkarırken, hedeflerinin düzenli bir koro oluşturup konserler vermek olduğunu belirtiyor.

'SANATTAN ÖĞRENCİLERİ MAHRUM BIRAKMAMALI'

Halit Gülpınar Ortaokulu'nda 3 yıldır müzik öğretmenliği yapan Çakmak, öğrencileriyle gurur duyduğunu dile getirerek, "Öğrencilerimle farklı bir egzersiz adı altında, böyle ritim üzerine çalışmalar yapıyoruz. Amacımız da öğrencilerimiz burada sanatsal anlamda, ritim duygularını geliştirmek, müzik adına onların hayatlarını bir şeyler katmaktır. Hepimizin bildiği gibi, birçok okulumuzda okuyan öğrencilerimizin maddi imkanları yetersiz kalıyor ama bu demek değildir öğretmenlerimiz öğrencilerimizi müzikten mahrum bıraksın. Sanattan öğrencileri mahrum bırakmamak adına bu gibi aletlerle de müzik yapılabileceğini göstermek istedim. Öğrencilerimin kısa sürede gerek su damacanaları, gerek kaşık, bardak gibi aletlerle ritim duyguları gelişti ve müzik hayatlarının bir parçası oldu. Biz bu çalışmayı eğlenerek yapıyoruz ve öğrencilerim çok memnun” dedi.

'MÜZİK HAYATIMIZIN HER YERİNDE'

Müziğe meraklı olduğunu belirten 6. sınıf öğrencisi Bervin Al, "Arkadaşlarla birlikte müzik kursunda çok güzel etkinlikler yapıyoruz. Benim altıncı ayım oldu, müzik gibi güzel bir sanatı bize kazandırdığı için hocamıza çok teşekkür ediyoruz" dedi.

Öğrencilerden Seda Nur Somay da "Müzik hayatımızın her yerinde, öyle ki evde bakıyorum ev aletleriyle bile ritim yapıyorum ve annem bana kızıyor. Ama ne yapayım müzik çok güzel" diye konuştu.