Macron: Suriye'de operasyonlar devam edecek

Rusya Başkanı Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron Suriye ve Ukrayna krizine ilişkin görüşme yaptı. Macron, Suriye'deki operasyonların devam edeceğini söyledi.02-01-2019 21:25

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suriye ve Ukrayna krizleri başta olmak üzere birçok konuyu görüştü.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, “Suriye sorunları ayrıntılı olarak tartışıldı. 27 Ekim 2018'de Almanya, Fransa, Rusya ve Türkiye liderlerinin İstanbul zirvesinde Suriye’de anayasa komitesinin kurulmasına ilişkin varılan anlaşma görüşüldü” denildi. Macron, koalisyon güçlerinin Suriye'de terörle mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Putin ve Macron yaptıkları telefon görüşmesinde Ukrayna sorununu da ele aldı. Rusya’nın Ukrayna donanmasına ait gemileri Kerç Boğazı'nda esir almasını görüşen ikilinin Ukrayna iç savaş ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduğu da açıklandı.

'SDG'YE BORÇLU OLDUĞUMUZU UNUTMAMALIYIZ' DEMİŞTİ

ABD'nin Suriye'den çekilme kararına ilişkin, "Alınan karardan derin üzüntü duyuyorum" ifadesini kullanan Macron, Suriye'de IŞİD'e karşı yürütülen mücadeleye ilişkin. "ABD'nin temel gücü olduğu uluslararası koalisyonun, SDG'nin desteğiyle Suriye'de operasyon yürüttüğünü unutmamalıyız. Sahada teröristlere ve Paris'te ve diğer yerlerde terör saldırıları düzenleyenlere karşı mücadele edenler SDG ve Suriye'deki Kürtlerdir. Dolayısıyla herkesi sorumluluğa çağırıyorum ve onlara borçlu olduğumuzu unutmamalıyız" ifadelerini kullanmıştı.