Maçolukla mücadele yasası devrede: Hapis cezası geldi

Erkeğin kadına ıslık çalması, laf atması ve elle sarkıntılık yapmasını suç haline getiren yasa kapsamında ilk hapis cezası verildi.26-09-2018 08:08

Fransa'da 'maçolukla mücadele yasası' ya da 'ıslık yasası' diye nitelenen yeni düzenleme uyarınca ilk ceza Paris'in güneyindeki Evry'de kesildi. İş dönüşü saatinde kalabalık bir otobüse binen aşırı alkol almış 30 yaşlarındaki bir erkek, 21 yaşındaki bir kadına fiziki ve sözlü saldırıda bulunması sonrası kendisini hapiste buldu.

OLAY YERİNDE 750 EUROYA VARAN PARA CEZASI

Yeni yasa uyarınca kadına elle sarkıntılığı doğrudan cinsel saldırı olduğu belirtilerek 3 ay hapisle cezalandıran yargıç, kadını aşağılayıcı sözlere de 300 euro para cezası kesti. Yasa, bu tür olaylarda hemen suç mahallinde 750 euroya varan para cezası kesilmesini de içeriyor. Fransa Adalet Bakanlığı da, bunun cezalandırılan ilk vaka olduğunu doğruladı.

KADIN BAKANDAN BRAVO

Yasada çok emeği olan Cinsiyet Eşitliği Bakanı Marlene Schiappa, Twitter'dan ''Otobüs şoförünün ataklığına ve verilen cezaya bravo'' mesajını paylaştı.

Zira otobüs şoförü, derhal saldırgana müdahale edip otobüsün kapılarını kapayarak ve polisi çağırarak saldırganın yakalanmasını sağlamıştı.

İlk ceza, sokaklarda kadınlara bir dizi cinsel saldırıda bulunulduğu bir dönemin ardından geldi.

HER 3 KADINDAN 1’İ CİNSEL SALDIRI MAĞDURU

Paris'te bir kafede oturan erkeğin yoldan geçen 22 yaşındaki bir kadına laf atması, dönüp sert karşılık veren kadının yakasına yapışıp suratını yumruklamasının güvenlik kamerası görüntüleri, ülkede gündem olmuştu. Bunun üzerine polis 'insan avı' başlatıp Ağustos sonunda bir zanlıyı gözaltına almıştı.

BM verilerine göre küresel çapta her üç kız-kadından biri fiziksel ya da cinsel şiddete uğruyor. Fransa'daki son araştırmalar, kadınların yüzde 53'ünün cinsel taciz ya da saldırı mağduru olduğunu söylediğini ortaya koydu.