Macaristan'da salgın bahanesiyle fiili diktatörlük

Kabul edilen yasaya göre, ülkede OHAL ilan edildi. Hükümete meclisi feshetme yetkisi verildi, bu süre boyunca ülke idaresi kararnamelerle yürütülebilecek. Bazı kanunların uygulanmasını askıya alınabilecek ve “asılsız haber” gerekçesiyle 1 ile 5 yıl arasında hapis cezası verilebilecek.31-03-2020 23:25

Macaristan’da koronavirüse karşı tedbir gerekçesiyle acil durum yasa tasarısı parlamentoda kabul edildi. Tasarı sağcı Başbakan Orban’a sınırsız yetki veriyor.

Macaristan'da, yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı tedbir gerekçesiyle Adalet Bakanı Judit Varga tarafından hazırlanan ve 199 sandalyeli Ulusal Meclise sunulan yasa tasarısı, 53 ''hayır'' oyuna karşı 137 ''evet'' oyuyla kabul edildi.

Kabul edilen yasaya göre, ülkede OHAL ilan edildi. Hükümete meclisi feshetme yetkisi verildi, bu süre boyunca ülke idaresi kararnamelerle yürütülebilecek. Bazı kanunların uygulanmasını askıya alınabilecek ve “asılsız haber” gerekçesiyle 1 ile 5 yıl arasında hapis cezası verilebilecek.

MUHALEFET VETO ETTİ

Muhalefet partileri tasarıya, hükümete ''Sınırsız süre boyunca her şeyi yapabilme gücü'' verdiği gerekçesiyle destek vermedi.

447 VAKA VE 15 ÖLÜ VAR

Resmi verilere göre bugüne kadar ülkede 447 koronavirüs vakası görüldü ve bunlardan 15'i hayatını kaybetti.

GÖÇMEN KARŞITI BİR SAĞCI...

İktidarı süresince ülkede baskıcı politikalarıyla bilinen Orban, göçmen karşıtlığıyla da tanıyor. Orban, Balkanlar üzerinden gelen göçmenleri engellemek için 2015 yılında Sırbistan sınırına çelik bir çit yaptırmıştı.

Orban ayrıca Saray Rejimi’nin Suriye politikasına da destek veriyor.